Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej stan gospodarowania odpadami komunalnymi nie był zadowalający. W 2000 r. większość odpadów (97%) była deponowana na składowiskach, zaledwie 2% było unieszkodliwiane przez kompostowanie, a tylko 0,2% było spalane w jedynej istniejącej spalarni – w Warszawie. Szacowano, że ok. 10% odpadów komunalnych (ok. 1,3 mln ton) trafiało do środowiska w sposób niekontrolowany.

Według danych GUS, zorganizowaną zbiórką odpadów objętych było 94% mieszkańców na terenach miejskich i ok. 74% na wsiach. W tym czasie jedynie 30% gmin w Polsce prowadziło selektywną zbiórkę odpadów o niskiej wydajności (jedynie 1,2% wytwarzanych odpadów).
Akcesja Polski do Unii Europejskiej nałożyła obowiązek dostosowania gospodarki odpadami do zaleceń unijnych. Podstawą strategii zarządzania odpadami jest Jednolity Akt Europejski, który obejmuje prewencję dotyczącą zarówno wyrobów, jak i technologii, recykling, unieszkodliwianie oraz transport. Dokumenty prawne Wspólnoty kładą duży nacisk na konieczność stosowania technologii bezodpadowych oraz produktów ekologicznych, oznakowanych znakiem „przyjazny środowisku”. Istotne jest również przyjęcie jednolitych zasad odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez odpady. Należy podkreślić, że w przepisach UE unikanie wytwarzania odpadów, a w następnej kol...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?