Polski sektor energetyczny stoi przed ogromnymi wyzwaniami, z jakimi wiąże się realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego. Potrzebna jest nie tylko zmiana struktury zaopatrzenia Polski w energię i zwiększenie poziomu redukcji dwutlenku węgla, ale także potężne inwestycje w nowe moce wytwórcze i sieci przesyłowe.
 
Osiągnięcie ambitnych celów zapisanych w pakiecie klimatyczno-energetycznym będzie wymagało ogromnych zmian w polskiej elektroenergetyce. O perspektywach związanych z wejściem w życie tego dokumentu oraz o wyzwaniach stojących przed polską energetyką, podczas spotkania pn. „Energia dla Polski – potrzeby, możliwości, perspektywy”, mówił dr Janusz Steinhoff, minister gospodarki w latach 1997-2001. Organizatorem panelu dyskusyjnego z jego udziałem, który odbył się 21 maja br. w Poznaniu, było Stowarzyszenie Klub NSZ’80.
Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy na trzecim miejscu w Europie, po Danii i Wielkiej Brytanii, ponieważ większość nośników energii w kraju jest rodzimego pochodzenia – wyjaśnił na wstępie Janusz Steinhoff. Jego zdaniem dużym wyzwaniem dla polskiej elektroenergetyki są inwestycje w podsektor wytwarzania energii elektrycznej, przesyłu i dystrybucji. Sprawność polskich bloków energetycznych obecnie wynosi ok. 36%, natomiast w kra...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?