Przegląd osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki był celem VIII Konferencji Naukowej „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”. Patronat nad spotkaniem, które odbyło się 9-12 czerwca br. w Zakopanem-Kościelisku, sprawował Komitet Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem konferencji odbywających się cyklicznie co dwa lata jest Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W konferencji uczestniczyło ponad 130 osób reprezentujących polskie uczelnie, ośrodki badawczo-naukowe i zakłady przemysłowe oraz firmy. Podczas wystąpień poruszono takie zagadnienia jak: wykorzystanie technik membranowych przy odsalaniu wód i ścieków, w enkapsulacji materiału biologicznego oraz w technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wód. Ponadto omówiono membranową separacją gazów, perwaporację, destylację membranową, modelowanie procesów membranowych oraz wytwarzanie i charakteryzowanie membran pod kątem zastosowań w ochronie środowiska.
W trakcie pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja posterowa, na której przedstawiono wyniki badań naukowych realizowanych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz przemysłowych. Sesje posterowe są szczególnie lubiane przez uczestników konferencji, ponieważ umożliwiają swobodną dyskusję w węższym gronie oraz bez ograniczeń czasowych. Komisja wyłoniona z grona naukowego konferencji, po dyskusji z autorami wystąpień, wyróżniła pięć posterów: dwa z Politechnik Śląskiej oraz Wrocławskiej i jedną z Politechniki Radomskiej. Szczególnie podkreślano wysoki poziom naukowy wszystkich przedstawionych prac. Organizatorzy zadbali także o rozrywkę. Chętni wzięli udział w wycieczce do Chochołowa i Zakopanego oraz w pieszej wyprawie z przewodnikiem w okolice Doliny Kościeliskiej. Uczestnicy bawili się przy ognisku, słuchając góralskiej kapeli, a także wspólnie kibicowali piłkarzom walczącym w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.
Konferencja pokazała, że techniki membranowe znajdują coraz szersze zastosowanie w ochronie środowiska. Przegląd i koordynacja krajowych badań w tym zakresie wydają się celowe i uzasadnione. Pożądana jest również współpraca ludzi z przemysłu, którzy wraz z naukowcami wdrażają techniki membranowe w praktyce. Dowiodły tego wszystkie organizowane przez nasz Zakład w latach 1995-2010 konferencje dotyczące tej tematyki oraz obecność firm prezentujących rozwiązania wdrożone na skalę przemysłową.
 
prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny,
przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji