Najwyższe podatki w UE, PKB per capita prawie 60 tys. dolarów, samowystarczalność energetyczna – to krótka charakterystyka Danii. Jak wygląda w tym kraju gospodarka wodno-ściekowa? Czy powinniśmy zazdrościć mieszkańcom tego najmniejszego nordyckiego państwa? Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy seminarium Water Roadshow w Danii.

Już po raz piąty Ambasada Królestwa Danii w Warszawie we współpracy z duńskim partnerem WTC (Water, Training and Consulting) zorganizowała wyjazd szkoleniowy do Danii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Gospodarka wodna i wodno-ściekowa – skuteczne duńskie rozwiązania dla polskich gmin”. Z tygodniowego wyjazdu szkoleniowego skorzystało ponad dwudziestu przedstawicieli polskiego sektora wodno-kanalizacyjnego, a także reprezentanci samorządów lokalnych i instytucji państwowych.
Podczas siedmiu dni zaprezentowano łącznie ok. 25 referatów. Omówione zostały skuteczne rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenach miejskich i wiejskich, niskokosztowe i ekologiczne metody uzdatniania wody, oczyszczania i zagospodarowywania ścieków oraz systemy usprawniania i rozbudowy infrastruktury wod-kan. Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z aspektami organizacyjno-prawnymi gospodarki wodno-ściekowej w Danii, a także instrumentami finansowymi wspierającymi proekologiczne rozwiązania w tym sektorze. Szczegóły techniczne podawane na wykładach poparte były przykładami instalacji funkcjonujących w praktyce. Motywem, który dominował podczas wielu prezentacji duńskich rozwiązań była efektywność systemów wod-kan. Doskonałe zarządzanie systemami oraz tak powszechna w Danii optymalizacja zużycia energii pozwalają na znaczne zmniejszenie strat poprzez zapobieganie wyciekom oraz przyczyniają się do ogólnego obniżenia kosztów eksploatacji wodociągów.
Bardzo dobrze sprawdziła się forma wyjazdu – tzw. roadshow (sesje teoretyczne poparte wizytami studyjnymi – każdy dzień w innym miejscu). Dało to możliwość odwiedzenia i porównania obiektów wodno-kanalizacyjnych zlokalizowanych w oddalonych częściach kraju.
 
Dobre, bo duńskie
Atrakcją wyjazdu była możliwość obserwacji funkcjonowania duńskich firm, których produkty w dużej mierze wykorzystywane są również w polskich instalacjach wodno-ściekowych. Firma Danfoss Drives przedstawiła szeroką ofertę przetwornic prądu i zaprezentowała proces ich wytwarzania. Zaprosiła także uczestników seminarium do oczyszczalni ścieków Sønderborg, w której wykorzystywane są urządzenia Danfoss. Podczas kolejnej sesji przedstawione zostały metody bezwykopowej renowacji sieci wodociągowych, które firma Per Aarsleff wdraża również w Polsce. Najnowsze rozwiązania dotyczące optymalizacji zużycia energii, autoadaptacji i zdalnego zarządzania zostały zaprezentowane przez firmę Grundfos.
 
Nauka przez praktykę
W tematykę duńskiego systemu gospodarki wodno-ściekowej uczestników wprowadziło Stowarzyszenie „Energi Viborg” oraz gm. Viborg. Przedstawiono zasady współpracy gmin z prywatnymi jednostkami sektora wodno-kanalizacyjnego oraz nowe ramy prawne obowiązujące w tej dziedzinie. Gmina Viborg była gospodarzem podczas wizyty polskich specjalistów w modernizowanej oczyszczalni ścieków Bruunshaab oraz w elektrociepłowni Viborg. Firma 7-Technologies zaprezentowała praktyczne zastosowanie systemu AQUIS Operation Real Time, kontrolującego i zarządzającego siecią wodociągową. Uczestnicy seminarium mieli okazję poznać zasady działania tej technologii, funkcjonującej już w stacji uzdatniania wody w Birkerød, oraz dowiedzieć się o korzyściach, jakie przynosi jej zastosowanie. Eksperci firmy konsultingowo-inżynieryjnej Orbicon przedstawili swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania ścieków w oczyszczalniach trzcinowych oraz w zakresie optymalizacji zużycia energii w sektorze wodnym. Zorganizowana przez tę firmę wycieczka do zakładu wodociągowego w Slangerup oraz oczyszczalni trzcinowej w Kallerup wywołała bardzo duże zainteresowanie i lawinę pytań dotyczących tych projektów. – Duńczycy są ogromnie zaangażowani w oszczędzanie energii i wykorzystywanie zasobów odnawialnych. My dopiero zaczynamy stawiać pierwsze kroki w tych dziedzinach i mamy jeszcze wiele do zrobienia. Optymalizacja pracy sieci wodociągowej, a także monitoring i sterowanie to właśnie to, czego jeszcze musimy uczyć się od nich –podsumowała wizytacje obiektów Danuta Brymerska, dyrektor techniczny Wodociągów Kieleckich, uczestnik wyjazdu.
 
Wizyta na najwyższym szczeblu
Uczestnicy mieli także możliwość spotkania się z przyszłym ambasadorem królestwa Danii w Polsce, którym od września br. będzie Thomas Østup Møller. W Ministerstwie Spaw Zagranicznych polscy specjaliści z branży wod-kan mogli zaprezentować swoje przedsiębiorstwa, ich osiągnięcia oraz problemy, z jakimi borykają się na co dzień. Jednocześnie wskazali na niektóre rozwiązania z powodzeniem wdrażane w Danii, które mogłyby być przeniesione także na polski grunt. Duńskie firmy prowadzące działalność w zakresie gospodarki wodno-ściekowej przedstawiły własne rozwiązania i technologie, wskazując także na obszary potencjalnej współpracy. Były to m.in. firmy 3P Technologies, Createch Aqua, Howden Water Technologies, Micro Drop Aqua oraz VCS Denmark.
Organizatorzy i sponsorzy zatroszczyli się o odpowiednie zagospodarowanie wolnego czasu uczestników. Jak podkreślała większość z uczestników, ważną rolę w wyjeździe odegrała wymiana poglądów pomiędzy wodociągowcami. Seminarium z pewnością pomogło także w budowaniu wzajemnych kontaktów pomiędzy przedstawicielami polskiego oraz duńskiego sektora wodno-kanalizacyjnego.

 

 
Materiały z seminarium dostępne są dla wszystkich zainteresowanych na stronach Ambasady Danii: www.ambwarszawa.um.dk
 
Martyna Matuszczak