Przed przystąpieniem do prac laboratoryjnych weryfikujących postawione hipotezy badawcze wykonuje się analizy symulacyjne przebiegu badanego procesu. Prowadzi się je w celu określenia przewidywanej dynamiki procesów, wyznaczenia parametrów kluczowych oraz wskazania zakresu wyjściowych parametrów technologicznych, przy których spodziewana jest najwyższa efektywność procesu.
Modelowanie procesów stosowane jest również w skali technicznej, gdzie dla wybranej technologii biostabilizacji, np. biosuszenia, charakteryzowanej przez dane parametry technologiczne oraz konstrukcję reaktora, w oparciu o modele kinetyki przemian łatwo rozkładalnej materii organicznej oraz bilanse cieplne i masowe, dąży się do wyznaczenia zakresów parametrów początkowych procesu stabilizacji, przy których jest on najefektywniejszy. Parametrami podlegającymi analizie (na które mamy wpływ jako eksploatatorzy) w przypadku biosuszenia odpadów są wielkość przepływu powietrza doprowadzanego do reaktora oraz jego wilgotność i temperatura. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie model matematyczny procesu biosuszenia odpadów komunalnych, w oparciu o który można dokonać optymalizacji procesu.
Symulację procesu biosuszenia organicznej frakcji odpadów komunalnych można przeprowadzić w oparciu o podawaną w literaturze metodologię symulacji procesów biostabilizacji...