Szybki rozwój cywilizacyjny spowodował wzrost liczby pojazdów samochodowych poruszających się po drogach. Ilości aut, ich struktura wiekowa, marka oraz model tworzą rynek wtórny pojazdów samochodowych, a zarazem części zamiennych.
 
Sprowadzane samochody używane determinują granice oraz zakres recyklingu pojazdów.
Celem recyklingu jest zminimalizowanie ogólnej ilości powstających odpadów przez odzyskanie z nich surowców nadających się do wtórnego wykorzystania lub wykazujących taką przydatność. Europejskie i krajowe przepisy prawne narzucają szereg rozwiązań stacjom recyklingu pojazdów samochodowych. Zwiększony odzysk surowców i materiałów z aut poddanych demontażowi wymaga stosowania coraz lepszych narzędzi oraz urządzeń technicznych. Proces technologiczny, jaki stosuje się w stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji w dużym stopniu decyduje o użytych urządzeniach i narzędziach.
 
Sektory na stacji
Przepisy prawa w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji regulują podstawowe zasady w zakresie recyklingu aut i dokładnie określają obszary działania. Na terenie stacji demontażu muszą być wyodrębnione sektory przyjmowania pojazdów, ich magazynowania, usuwania z pojazdów element...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?