Szwedzki model: polskie możliwości
Szwecja dla Polaków jest synonimem ekologii na najwyższym poziomie. Na czym polega system gospodarowania odpadami komunalnymi w Szwecji?
Gospodarka odpadami komunalnymi w Szwecji regulowana jest zarówno dyrektywą unijną, jak i ustawą o ochronie środowiska. U nas to gmina odpowiada za transport odpadów bytowych do zakładu utylizacji, odzysk surowców, pozyskanie energii oraz za końcowe usunięcie odpadów, czyli w praktyce zdeponowanie ich na składowisku. Z ustawy wynika, że rząd może przekazać gminom uprawnienia do wydawania przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Korzystając z tej możliwości, rząd upoważnił gminy do wydawania wiążących przepisów w gminnym regulaminie gospodarki odpadami.
Jak gospodarka odpadami wygląda w praktyce?
W 2008 r. ze 100% odpadów bytowych z gospodarstw domowych odpady niebezpieczne stanowiły 0,9%, 35% odpadów podlegało odzyskowi, 12,6% obróbce biologicznej, z 48,5% odpadów pozyskano energię poprzez spalenie, a 3% zostało zdeponowane na składowisku. W 2009 r. już tylko 1,4% odpadów trafiło na składowiska. Chciałbym podkreślić, że w Szwecji spalanie odpadów odbywa się wyłącznie w połączeniu z pozyskiwaniem energii i ciepła. Dochody ze sprzedaży ciepła do sieci ciepłowniczej są większe od dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej. Takie inwestycje są bardzo rentow...