Przystąpienie firmy do systemu EMAS oznacza wejście do „elitarnego klubu” tych przedsiębiorstw, które chcą minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko i postępować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO są doskonałą okazją do tego, by podyskutować o tym, jak funkcjonuje system EMAS w Polsce, dlaczego jest tak ważny, jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo, wdrażając go, oraz jak zachęcić firmy, aby dołączyły do organizacji mogących pochwalić się certyfikatem EMAS. W związku z tym trzeciego dnia targów (25 listopada) redakcja czasopisma „Ecomanager” wraz z Centrum Informacji o Środowisku organizuje konferencję pt. „Zarządzanie środowiskowe w przedsiębiorstwie. EMAS – potrzeba czy konieczność?”. Jej celem jest rozpowszechnienie wśród uczestników wiedzy nt. Krajowego Systemu Ekozarządzania i Audytu EMAS. Podczas spotkania zostanie wyjaśnione, m.in. to, w jaki sposób znak EMAS może pomóc w dokonywaniu świadomych wyborów dobrych produktów i usług świadczonych przez przedsiębiorstwa, które go wdrażają. EMAS to przede wszystkim potwierdzenie woli zmniejszania swojego negatywnego oddziaływania na środowisko. Konferencja jest zatem okazją do tego, by przekonać ludzi biznesu, organizacje i instytucje do rejestracji w systemie EMAS, aby znalazły się one w elitarnej grupie firm postrzeganych jako przedsiębiorstwa proekologiczne, działające zgodnie prawem, w sposób efektywny, wiarygodny i przejrzysty.
EMAS, mimo że stanowi instrument stworzony i preferowany przez Komisję Europejską, a także daje organizacji największe szanse na osiągnięcie sukcesu w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko, wciąż jest mało znany. Zdaniem organizacji przedsiębiorców, wpływa na to m.in. zbyt skromna oferta odpowiednich zachęt dla firm ze strony kluczowych resortów. Na konferencji przedstawimy Państwu wstępną strategię dotyczącą opracowania i wdrożenia systemu zachęt dla przedsiębiorców chcących wdrożyć EMAS – zapewnia Cezary Starczewski, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku.
Konferencja skierowana jest przede wszystkim do specjalistów ds. ochrony środowiska i systemów zarządzania, pełnomocników ds. systemów zarządzania środowiskowego, kadry wdrażającej lub zamierzającej wdrożyć system zarządzania środowiskowego, nauczycieli akademickich oraz studentów kierunków związanych z ochroną środowiska, ekologią i zarządzaniem.
W bieżącym numerze „Ecomanagera” znajduje się artykuł dr Aliny Matuszak-Flejszman pt. „Kto może uczestniczyć w EMAS”, którego treść zostanie zaprezentowana podczas konferencji. W następnych wydaniach opublikujemy kolejne referaty. Wszystkich zainteresowanych tematyką EMAS zapraszamy do udziału w dyskusji. Z pewnością każdy uczestnik konferencji znajdzie odpowiedź na pytanie: EMAS – potrzeba czy konieczność?
 
Małgorzata Masłowska-Bandosz

Materiały do pobrania:

Program konferencji (PDF)

Podsumowanie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Ekozarządzanie w przedsiębiorstwie”, realizowanej w 2010 r. przez Centrum informacji o Środowisku (PDF)