Od redaktora
Odnajdywanie informacji w Internecie to często droga przez istny labirynt, a wręcz śmietnisko danych, w którym łatwo ugrzęznąć. Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy poglądowy spis zagranicznych stron internetowych poświęconych tematyce odpadów. Wskazujemy główne zagadnienia, którym witryny są poświęcone, oraz informujemy o ich wersji językowej. Dopełnieniem zestawienia w kolejnym wydaniu będą zagraniczne strony różnych stowarzyszeń. Mile widziane są uwagi czytelników na temat portali, do których nie udało nam się dotrzeć. W tym numerze powróciliśmy do sprawy, która właśnie w tym czasie staje się najbardziej aktualna, czyli do świątecznych drzewek, porzucanych przy pojemnikach na odpady. O swoich pomysłach i doświadczeniach w zbieraniu oraz ich zagospodarowaniu opowiadają specjaliści.
Ciekawe wyniki badań zaprezentowali naukowcy z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach (str. 22), którzy przedstawili bilans jakościowy i ilościowy elektroodpadów wraz z prognozą ich powstawania w Polsce do 2018 r.
Grudniowy czas był twórczy nie tylko ze względu na konieczność wykazania się kreatywnością podczas zakupu świątecznych prezentów, lecz także z uwagi na realizowane warsztaty. Recykling to nie jedynie DPR, DPO, sprawozdania, walka o dofinansowania czy batalie o kształty ustaw. To również nurt artystyczny, promujący wykorzystanie tego, co uważamy już za odpady. Twórczy recykling królował podczas „Przetworów”, obfitując w nowe pomysły na zagospodarowanie desek i słoików, beczek czy opakowań po świetlówkach.
Niekoniecznie takie meble chciałabym mieć w swoim domu, ale niewątpliwie przyciągają one uwagę i mogłyby stanowić element swoistego ekowizerunku w biurach firm promujących ochronę środowiska.
Katarzyna Błachowicz
z-ca redaktora naczelnego