Krakowskie Szkoły Artystyczne już od 15 lat propagują ideę recyklingu wśród młodych ludzi, łącząc ekologię, sztukę i modę.
 
Temat recyklingu towarzyszy studentom przez cały czas nauki, a przekształcanie odpadów w przedmioty codziennego użytku opanowali doskonale przede wszystkim słuchacze Szkoły Wnętrz i Przestrzeni. Na zajęciach z projektowania mebla studenci mają za zadanie stworzyć funkcjonalne przedmioty z materiałów przyjaznych środowisku lub wykorzystując powtórnie tworzywa znalezione w najbliższym otoczeniu. Zaprojektowanie i wykonanie takich mebli nie jest jednak łatwe – poprzedza je analiza materiału oraz znalezienie pomysłu, ponieważ każdy projekt musi być zarówno efektowny, jak i funkcjonalny. Co roku najlepsze prace dyplomowe absolwentów Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, Szkoły Kreatywnej Fotografii i Szkoły Visual Merchandisingu – zaskakujące kreatywnością meble i lampy stworzone wskutek recyklingu – prezentowane są na wystawie „Fotoprzestrzenie”.
Na pytanie o to, czy recykling może być twórczy, Alfred Marek, wykładowca projektowania mebla, odpowiada: – Studenci pierwszego roku Szkoły Wnętrz i Przestrzeni rozwijają swoją kreatywność, projektując przedmioty użytkowe z materiałów kojarzonych powszechnie z procesem recyklingu. Na przykład jeżeli rozpatrzymy właściwości jednorazowego kubka z plastiku, tzn. jego transp...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?