Wypłukanie substancji organicznych rozkładalnych do roztworu – wodnego perkolatu to perkolacja. Zastosowanie tego procesu może być sposobem na obniżenie zawartości rozkładalnej materii organicznej w odpadach, a uzyskane perkolaty – ze względu na wysoką zawartość materii organicznej – mogą z powodzeniem być poddane beztlenowym procesom fermentacji w celu produkcji biogazu i ich oczyszczenia.
 
Odpady komunalne są mieszaniną o znaczącym udziale biorozkładalnej materii organicznej. Występujące w odpadach materiały organiczne można podzielić na cztery grupy. Są to odpady podatne na rozkład biologicznym w stopniu wysokim (kuchenne roślinne i zwierzęce, część odpadów trudnych do identyfikacji – frakcji drobnej), średnim (papier) oraz niskim (drewno, część tekstyliów), a także te, które w ogóle nie podlegają rozkładowi (tworzywa).
Miarą podatności na rozkład biologiczny może być czas połowicznego rozkładu (t0,5) lub też stała szybkości rozkładu (k). Przy określaniu potencjału produkcji biogazu na składowiskach odpadów dla warunków mezofilowych, stosując wskaźnik t0,5 przyjmuje się, iż odpady wysoce podatne na rozkład biologiczny w 50% rozłożą się w ciągu jednego roku, odpady średnio podatne potrzebują na to pięciu lat, zaś odpady o niskiej podatności ulegną 50-procentowemu rozkładowi w okresie jeszcze trzykrotnie dłu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?