Pojęcie własności można rozpatrywać w trzech głównych znaczeniach: ekonomicznym, socjologicznym i prawnym. W znaczeniu ekonomicznym o własności możemy powiedzieć, że należy ona do tego, kto uzyskuje korzyści z pewnego mienia.
Na gruncie socjologii własność oznacza traktowanie pewnych przedmiotów (rzeczy) jako czegoś swojego i należącego wyłącznie do wskazanego podmiotu. W ramach rozważań stanowiących przedmiot tego artykułu będzie nas interesowało znaczenie własności w rozumieniu prawnym, a ściślej w rozumieniu Prawa wodnego.
W okresie międzywojennym F. Zoll w taki sposób wyjaśniał zagadnienia podziału i własności wód: „Wyróżniam pod względem konsytuacji prawnej zasadniczo dwie odrębne grupy, według tego, czy przedmiotem ich są wody stojące, objęte w ścisłych granicach, np. w naczyniach, studniach, stawach, czy też wody żywe, płynące (...)”1.
Uporządkowanie prawa wodnego po odzyskaniu niepodległości stało się jednym z najważniejszych zadań kodyfikacyjnych związanych z projektem reformy rolnej. W 1919 r. uchwalona została ustawa o budowie kanałów żeglownych2. W 1920 r. Sejm Ustawodawczy utworzył specjalną komisję wodną w celu opracowania projektu obejmującego całokształt prawa wodnego. Ustawa wodna z dnia 19 września 1922 r.3 zawierała istotne dla ukształtowania się późniejszych zasad ochrony przepisy dotyczące własności wód, użyt...