Słońce to nie tylko życie, ale też najczystsza forma energii, korzystanie z której nie obciąża wtórnie środowiska i nie zakłóca równowagi ekologicznej. Wykorzystujące odnawialną energię słoneczną solarne suszarnie osadów ściekowych są nie tylko najtańszym, ale też najbardziej przyjaznym środowisku sposobem na redukcję ich masy i poprawę własności użytkowych.

Artykuł pt. „Suszenie osadów ściekowych energią słońca” („Przegląd Komunalny” 10/2010) omawiał podstawowe aspekty tej technologii. W niniejszym tekście podano więcej szczegółowych informacji na temat urządzeń i stosowanych rozwiązań technicznych.
 
Taniej już się nie da
Jak już wspomniano w poprzednim artykule, suszarnie solarne są najprostszym i najtańszym sposobem na redukcję masy osadów powstających na mniejszych i średniej wielkości oczyszczalniach ścieków, tj. takich, które produkują od ok. 200 do nawet 6 tys. ton odwodnionych mechanicznie osadów w ciągu roku.
Bardzo dobrze sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych, nawet gdy nie stosuje się w nich dodatkowych systemów grzewczych. Najlepszym tego przykładem są suszarnie pracujące na oczyszczalniach ścieków w Żarach i Kozienicach, gdzie cały proces suszenia oparty jest wyłącznie na energii słonecznej. Mają one tam budowę modułową i mogą się składać z jednej lub więk...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?