Czy warto inwestować?
We wrześniu 2009 r. w Ustce została oddana do użytku oczyszczalnia ścieków. Część jej obiektów – zagęszczacze grawitacyjne osadu, budynek wirówek i pompownia ścieków własnych – została zmodernizowana, a pozostałe wybudowano od podstaw. Powstał więc nowy układ technologiczny, składający się z ciągu ściekowego i osadowo-biogazowego z kogeneracją wraz z obiektami towarzyszącymi. Inwestycja była przygotowywana od stycznia 2004 r., a okres budowy i rozruchu zamknął się w przedziale od grudnia 2006 r. do sierpnia 2009 r.
Do 2009 r. zlewnia ścieków w Ustce była obsługiwana przez oczyszczalnię składającą się z trzech piaskowników (dwa pionowe, jeden poziomo-wirowy), dwóch biooksybloków, jednego bioreaktora z wydzielonym osadnikiem wtórnym, dwóch zagęszczaczy grawitacyjnych osadu i wirówki. Starą oczyszczalnię wybudowano w 1992 r., a zmodernizowano w 1995 r.
Przystępując do modernizacji, na etapie koncepcyjnym postawiono zasadnicze pytania, które miały nadać kierunek dalszym działaniom inwestycyjnym. Zastanawiano się przede wszystkim, czy budować nowy obiekt, czy modernizować istniejący? Czy wybrać stabilizację tlenową, czy beztlenową osadów? I wreszcie czy wybudować linię do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biogazu?