Kongres IFLA w Zurichu
Tegoroczny, 48. Kongres Międzynarodowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA) odbędzie się w stolicy Szwajcarii. Impreza potrwa trzy dni od 27 do 29 czerwca br. Spotkanie stanie się okazją do przedyskutowania aktualnych tematów i wymiany doświadczeń. Każdy dzień kongresu poświęcony zostanie innemu zakresowi przestrzennemu. Pierwszego dnia uczestnicy dyskutować będą o krajobrazie miejskim, drugiego o zjawiskach w strefach podmiejskich, trzeciego skupią się na kwestiach związanych z architekturą krajobrazu na terenach wiejskich. Celem imprezy jest stworzenie przestrzeni do zaprezentowania, przez uznanych na świecie ekspertów, odmiennych poglądów na temat kształtowania terenów zieleni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.ifla.pl.
 
Konkurs na logotyp
Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) ogłosiło konkurs na opracowanie znaku graficznego organizacji. Zmagania mają charakter otwarty. Mogą wziąć w nich udział wszystkie osoby zainteresowane tematyką architektury krajobrazu, w szczególności studenci tego kierunku, pracownicy dydaktyczni uczelni wyższych i sami architekci krajobrazu. Treść ikonologiczna i forma plastyczna powinny być spójne ze statutem stowarzyszenia. W projekcie należy obligatoryjnie umieścić pełną nazwę organizacji lub monogram. Pod nazwą „znak graficzny” rozumie się jednobarwne lub wielobarwne dzieło plastyczne, wykonane na papieru przy pomocy tradycyjnych metod graficznych lub programów komputerowych. Ilość zastosowanych kolorów nie może przekroczyć czterech. Biel papieru wykorzystywana graficznie w znaku jako widoczne elementy tła może być traktowana jako dodatkowy kolor. Ostateczny termin dostarczenia prac konkursowych upływa 15 czerwca 2011 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w poniedziałek 27 czerwca 2011 r. w Olsztynie na posiedzeniu Zarządu Głównego SPAK. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www.architekci-krajobrazu.org.
 
Woda to nie przelewki
Na tematy związane z wodą na terenach zieleni obszarów zurbanizowanych debatować będą uczestnicy VII Konferencji Naukowo-Technicznej „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 września br. w Toruniu. Jego organizatorem jest toruński oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Poruszone zostaną m.in. kwestie planowania, projektowania i zarządzania zasobami wodnymi na terenach zieleni miejskiej, ochrony i konserwacji wód w mieście, a także jej roli w parkach i ogrodach różnych epok. W programie przewidziano również sesję terenową. Głównym celem konferencji jest, oprócz prezentacji psychologicznych i estetycznych walorów wody w krajobrazie miasta, przybliżenie problemów, potrzeb i korzyści płynących ze zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi na terenach zieleni miejskiej. Omówione zostaną nowe technologie i perspektywy w zarządzaniu zasobami wodnymi na obszarach zurbanizowanych, poparte przykładami z kraju i ze świata.
 
Ogród przy rezydencji
Ruszył ogólnopolski konkurs projektowy, organizowany przez portal ArchitekturaKrajobrazu.info. W obecnej edycji przedmiot konkursu stanowi opracowanie projektu pn. „Luksusowy ogród przy rezydencji 2011”. Lokalizacja ogrodu to Willa Park w Bobolinie. Udział w konkursie mogą wziąć projektanci ogrodów, architekci krajobrazu i studenci. Dla najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe, m.in. notebooki i aparaty fotograficzne, które zostaną wręczone podczas międzynarodowej wystawy „Zieleń to życie” w Warszawie. Prace można nadsyłać do 20 lipca br. Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronach portalu ArchitekturaKrajobrazu.info.