Z energią o energii
Już po raz szósty Studenckie Koła Naukowe z Krakowa: „Eko-Energia” oraz „Caloria” zorganizowały konferencję naukową „Energia – Ekologia – Etyka”. Podczas spotkania studenci z całej Polski mieli okazję wymienić się najnowszymi informacjami na temat energetyki konwencjonalnej i zrównoważonego rozwoju.
Patronat nad trzydniową imprezą (19-21 maja br.) objął rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – prof. Antoni Tajduś. W spotkaniu wzięli udział m.in. dziekani Wydziałów Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, pełnomocnik rektora ds. kół naukowych, a także liczni studenci z Warszawy, Gdańska, Częstochowy, Gniezna, Łodzi i Opola.
Konferencję rozpoczęły wykłady zaproszonych gości na temat gospodarki rurociągowej, bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także nowych technologii energetycznych. Wywołały one długą dyskusję dotyczącą realnych możliwości rozwoju energetyki oraz trudności związanych z jej funkcjonowaniem.
Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania w energetyce zawodowej i rozproszonej, przedstawiono możliwości wpływania na zużycie energii, a dyżurnym tematem było powiązanie każdego z rozważań z polityką Unii Europejskiej dotyczącą ograniczenia emisji, zwiększenia efektywności energetycznej, a także produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Nie zabrakło także rozważań na temat bezpieczeństwa energetyki jądrowej, ogniw paliwowych, energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i wpływu wprowadzenia nowych przepisów w europejskim systemie handlu emisjami na strukturę paliwową i technologiczną polskiego systemu energetycznego. Ponadto omówiono techniki modelowania zastępczego w systemach energetycznych oraz przeprowadzono analizę techniczno-ekonomiczną budowy bloku kogeneracyjnego w ciepłowni miejskiej.
Trzeci dzień konferencji był świętem Koła Naukowego „Caloria”, które w tym roku obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Oprócz obecnych członków tej organizacji studenckiej, w spotkaniu wzięli udział również jej opiekunowie i absolwenci. Zaprezentowano m.in. historię tego koła naukowego oraz jego działalność na przestrzeni ostatnich lat. Wykłady na ten temat poprzedziły referaty dotyczące m.in. termowizji w budownictwie, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także zastosowania mikroturbin gazowych do skojarzonego wytwarzania ciepła i elektryczności.
Konferencja była również doskonałą okazją do integracji przedstawicieli poszczególnych uczelni w Polsce oraz zwiedzenia Krakowa w miłej atmosferze. Dzięki temu kilkudniowemu spotkaniu studenci wymienili się również doświadczeniami i omówili możliwości przyszłej współpracy. Organizatorzy konferencji wyrazili nadzieję, że jej kolejne edycje będą równie udane i przyczynią się do większej współpracy krajowego ruchu naukowego.
Jarosław Przybyła, Mateusz Morawski, KN „Eko-Energia”