Jednym z problemów technologicznych występujących na składowiskach odpadów są odcieki, które powinny być ujmowane i poddawane unieszkodliwianiu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie metod fitoremediacyjnych. Tego rodzaju techniki wykorzystują rośliny do oczyszczenia skażonych wód gruntowych i powierzchniowych, powietrza i gleb (w tym terenów zdegradowanych, np. składowisk odpadów) oraz do usuwania zanieczyszczeń, zawartych w ściekach, odciekach składowiskowych, osadach ściekowych i odpadach komunalnych.
Obserwuje się trzy kierunki fitoremediacyjnego unieszkodliwiania odcieków. Pierwszy to wykorzystanie do nawadniania plantacji roślin energetycznych oraz rekultywowanych kwater składowisk odpadów1, drugi – oczyszczanie w systemach hydrofitowych2, zaś trzeci to odparowanie (ewapotranspiracja) w bezodpływowych systemach hydrofitowych3.
Obecność w odciekach związków biogennych sprawia, że wielokrotnie wykorzystywano je do nawożenia upraw roślin, m.in. lasów i łąk4 oraz upraw wierzbowych Salix viminalis L.5, 6i S. dasyclados5. Nawożenie w małych dawkach przynosiło pozytywne efekty – przyrost biomasy gatunków: kupkówki pospolitej (Dactylis glomerata L.), wierzby wiciowej (S. viminalis L.), wierzby szarej (S. aq...