System suszenia słonecznego
Wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej do suszenia osadów jest najprostszym i najtańszym sposobem na zmniejszenie ich masy i przygotowanie do dalszej utylizacji. Proces suszenia nie zmienia składu chemicznego osadu, stąd też właściwości nawozowe pozostają bez zmian, a kaloryczność osadu wzrasta, w wyniku obniżenia zawartości wody.
Realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych skutkuje znacznym wzrostem ilości wytwarzanych osadów ściekowych1. Powstające w oczyszczalniach osady ściekowe stanowią 2% ilości dopływających ścieków, a poprawa efektywności ich oczyszczania przyczynia się do coraz większego wzrostu wytwarzanych osadów. W 2009 r. w 3196 oczyszczalniach ścieków, obsługujących 64,2% ludności, powstało 563 tys. Mg s.m. komunalnych osadów ściekowych. W porównaniu do 2000 r. stwierdzono wzrost ilości osadów ściekowych o 56%.
Wykorzystanie osadów ściekowych określa Dyrektywa Rady 86/278/EWG z 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, przy stosowaniu osadów ściekowych w rolnictwie, a w Polsce – Rozporządzenie Ministra Środowiska z 13 lipca 2010 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (DzU nr 137, poz. 924). Dominującym kierunkiem zag...