Przepisy dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych, użytkowania surowców odnawialnych oraz inne regulacje prawne i dyrektywy związane z ochroną środowiska zmuszają europejskich przedsiębiorców do poszukiwania nowych technologii produkcji, które pozwolą im na spełnienie rosnących wymagań.

Inwestycje związane z ochroną środowiska oraz racjonalnym wykorzystaniem zasobów wynikają również z coraz większej świadomości konsumentów, którzy (być może ulegając modzie) coraz częściej poszukują produktów z przymiotnikiem „eko”. Odnalezienie się w gąszczu przepisów i śledzenie trendów w branży ochrony środowiska może być dla przedsiębiorcy kłopotliwe, m.in. ze względu na jej rosnącą dynamikę. Jeżeli dochodzi do tego chęć zaistnienia na rynkach zagranicznych, potrzebna może być pomoc wyspecjalizowanych organizacji. Rozwiązanie tych problemów może przynieść sieć Enterprise Europe Network (EEN), największa na świecie sieć instytucji otoczenia biznesu, której głównym zadaniem jest kojarzenie partnerów biznesowych w skali międzynarodowej. Sieć oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom szereg kompleksowych usług, które obejmują również dostarczanie specjalistycznej wiedzy oraz kreuje możliwości nawiązania współpracy z zagranicznymi firmami. Obecnie działa blisko 600 ośrodków sieci Enterprise Europe Network w Unii Europejskiej, krajach stowarzyszonych z UE oraz poza Europą. Poprzez dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej oraz ze środków krajowych większość usług sieci realizowana jest bezpłatnie.
 
Pomoc dla przedsiębiorcy
EEN to więcej niż pojedyncze ośrodki rozmieszczone w różnych krajach i regionach. Wyjątkowa wartość i możliwości sieci Enterprise Europe Network wynikają ze ścisłej współpracy ośrodków, które są zgrupowane w konsorcjach regionalnych i krajowych. Poszczególni konsultanci sieci również są zaangażowani w grupy branżowe, aby w jeszcze większym stopniu specjalizować się w danym rynku. Mogą oni w każdej chwili skontaktować się z przedstawicielem sieci w dowolnym kraju, aby u źródeł dowiedzieć się o regulacjach prawnych specyficznych dla danego państwa. Jeżeli przedsiębiorca poszukuje innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają mu umożliwić spełnienie rosnących wymagań związanych z ochroną środowiska, sieć EEN może pomóc w poszukaniu odpowiedniego partnera, który tę technologię dostarczy. Konsultanci sieci mają do dyspozycji bazy profili kooperacyjnych firm i jednostek badawczych, które oferują rozwiązania technologiczne w niemal wszystkich branżach lub poszukują partnerów zagranicznych w celu nawiązania współpracy handlowej i technologicznej. Bazy sieci EEN mogą być doskonałym źródłem innowacyjnych technologii z branży ochrony środowiska. Oferty polskich przedsiębiorców i jednostek badawczo-rozwojowych również mogą być rozpowszechniane poprzez bazy sieci EEN.
 
EEN w Polsce
Sieć ENN w Polsce tworzy 30 ośrodków zgrupowanych w czterech konsorcjach. Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM funkcjonuje w konsorcjum na obszarze Polski zachodniej – B2Europe West Poland. Część ośrodków z tego konsorcjum, zauważając rosnące zapotrzebowanie firm na specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii oraz przepisów i regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska, zdecydowała się na zawiązanie wspólnej inicjatywy Environmental Contact Point (ECP). Grupa tych ośrodków (ze Szczecina, Wałbrzycha, Wrocławia i Poznania) działa wspólnie, aby w jeszcze pełniejszy sposób wspierać przedsiębiorstwa działające w branży ochrony środowiska. W wyniku prac ECP w niedługim czasie zostanie wydane opracowanie dotyczące racjonalnego wykorzystania energii w firmie. Będzie ono kolportowane wśród przedsiębiorstw będących klientami sieci EEN w zachodniej Polsce. Jesienią podczas targów POLEKO biuro sieci EEN przy Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizuje szczególne wydarzenie, skierowane do firm i jednostek badawczo-rozwojowych działających w branży ochrony środowiska, zarówno z Polski, jak i zagranicy – „Eco-Match 2011 – Spotkania kooperacyjne”. Jego celem jest skojarzenie partnerów technologicznych oraz biznesowych i udział w indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami zagranicznych przedsiębiorstw zainteresowanych pomysłami polskich jednostek badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych MŚP, oferujących dalszą współpracę technologiczną i handlową. Uczestnictwo w bezpośrednich spotkaniach biznesowych, organizowanych indywidualnie dla każdego klienta w ramach Eco-Match 2011 podczas targów POLEKO, jest całkowicie bezpłatne. By móc wziąć w nich udział, wystarczy zarejestrować się do 3 listopada br. na stronie internetowej i podać swoje oczekiwania związane z potencjalnymi partnerami. Podczas rejestracji należy określić swój profil działalności w postaci oferty lub zapytania. Przedsiębiorstwa i jednostki badawczo-rozwojowe nie ponoszą żadnych opłat za udział w wydarzeniu i za organizację spotkań umawianych przez specjalistów z PPNT. Spotkania kooperacyjne podczas targów POLEKO Park organizuje już po raz czwarty. W czasie edycji w 2010 r. (pn. Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii) 45 uczestników wzięło udział w ponad 110 spotkaniach. Sieć Enterprise Europe Network organizuje spotkania kooperacyjne również za granicą. Wśród takich wydarzeń można wymienić, m.in. te podczas targów WATEC w Izraelu oraz POLLUTEC Horizons w Paryżu (oba odbędą się w listopadzie br.). Są one skierowane są do firm i specjalistów działających w branży ochrony środowiska.
 
Grzegorz Cieśla, Fundacja UAM, Poznański Park Naukowo-Technologiczny
 
Więcej informacji na temat ośrodków EEN w Polsce oraz Konsorcjum ENN B2Europe West Poland można znaleźć na stronach www.een.org.pl oraz westpoland.pl. Rejestracja w celu uczestnictwa w wydarzeniu Eco-Match 2011 możliwa jest na stronie www.b2match.eu/eco-match2011.