Redukcja emisji gazów cieplarnianych to priorytet dla Polski, wynikający z realizacji unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Istotą tego zobowiązania jest takie ukierunkowanie działań, by były one spójne i korzystne dla gospodarki.By temu sprostać, Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji (SRNPRE) podjęła się opracowania tzw. Białej księgi.

Przygotowujemy Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, który będzie stanowił podstawę do aktywnego udziału Polski w kształtowaniu polityki unijnej w tym zakresie – powiedział Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, otwierając VII międzynarodową konferencję NEUF 2011 New Energy User Friendly „Biała księga – narodowy program redukcji emisji”. Organizatorem spotkania, które odbyło się 16 czerwca br. w Warszawie, była firma Procesy Inwestycyjne. Biała księga to dokument stanowiący podstawę do budowy gospodarki niskoemisyjnej w Polsce. Będzie on zawierać informacje dotyczące m.in. stanu ochrony środowiska, poziomu wdrożenia prawa europejskiego, oceny inwestycji w przemyśle, zakresu działań legislacyjnych w dziedzinie ochrony klimatu i redukcji emisji CO2 oraz metod finansowania tych działań. Ten kompleksowy zapis pozwoli państwu dostosować się do europejskich wytycznych oraz możliwie najszybciej zrealizować potrzebne przeobrażenia. – Istotą Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, jakie wynikają ze zmniejszenia emisji. Program kierujemy do wszystkich sektorów gospodarki, jak również samorządów i organizacji pozarządowych. Liczymy także na współpracę z przedsiębiorcami – dodał W. Pawlak.
 
Wspólny cel: redukcja emisji
Rozpoczynając pierwszą sesję, prof. Michał Kleiberg, wiceprzewodniczący SRNPRE i prezes PAN, zwrócił uwagę na zadania, które stoją przed Polską w zakresie m.in. efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej – Największym wyzwaniem jest jednak przygotowanie społeczeństwa i przekonanie obywateli do podejmowania działań chroniących nasz klimat – stwierdził. Profesor przypomniał również, iż jednym z pierwszych zadań SRNPREbyło obliczenie kosztów związanych z wprowadzeniem pakietu klimatycznego w Polsce. W ocenie Rady kwota, którą należy wydać na jego realizację, to 320 mld euro w ciągu najbliższych 20 lat (w tym 100 mld euro na energetykę). Z kolei Marie Donnelly z Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii KE powiedziała, że powinniśmy skupić się na efektywności energetycznej oraz podejmowaniu działań zwłaszcza w sektorze energetycznym, który emituje prawie 80% CO2. Podczas kolejnej sesji zaproszeni eksperci z branży energetycznej przedstawili scenariusze niezbędnych inwestycji o strategicznym znaczeniu dla rozwoju kraju. – Krajowe grupy energetyczne mają potencjał finansowy i plany inwestycyjne adekwatne do potrzeb kraju. Problemem mogą być regulacje prawne dotyczące przetargów, które przedłużają okres przygotowawczy do inwestycji o 2-3 lata. Może to znacząco opóźniać cały ten proces. Kluczowe znaczenie w tej sprawie miałyby nowe regulacje prawne – stwierdził Piotr Piela z Ernst&Young. W dalszej części obrad przedstawiono ideę rozwoju inteligentnych sieci (smard grid) w Polsce. Wojciech Lubczyński z PSE Operator podkreślił, iż istnieje ogromna potrzeba realizacji tego typu projektu w Polsce, m.in. z uwagi na zapewnienie odbiorcy o wiele większego niż dotychczas poziomu bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię elektryczną, wykorzystanie źródeł generacji rozproszonej, obniżenie cen za energię oraz efektywność całego sytemu.
 
Prezentacja prac Rady
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji było otwarte posiedzenie SRNPRE. Do jej członków specjalny list wystosował prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady. W liście, odczytanym na początku spotkania, zostały zawarte działania, które w znacznym stopniu poprawiłyby bezpieczeństwo energetyczne Polski i przekształciłyby krajową gospodarkę z wysokoenergetycznej w niskoemisyjną. W dalszej części obrad prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny SRNPRE, przedstawił tegoroczny stan prac Rady, a postęp ocenił obecny na konferencji prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska. – Biała księga to swoista oferta dla Unii, droga do osiągnięcia wspólnego celu, ale Polska potrzebuje nieco więcej czasu i pieniędzy. Rolą Rady jest obliczenie kosztów realizacji polityki niskoemisyjnej – powiedział A. Kraszewski. – Będziemy starali się zrobić wszystko, by następna księga, którą wykona Rada nie była czerwoną księgą planu ratunkowego – dodał. Z kolei Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki w swoich sugestiach dotyczących prac SRNPRE zaznaczył, iż należy maksymalnie upowszechniać wyniki jej prac, szczególnie przed administracją w Brukseli. Odnosi się to do skali finansowania, wyborów technologicznych i wpływu tych decyzji na gospodarkę polską i europejską. Podkreślił także, że nowy program inwestycyjny jest ogromnym obciążeniem finansowym, ale też gigantycznym wyzwaniem i szansą dla inwestorów, przemysłu oraz całej gospodarki. Podsumowując otwarte posiedzenie Rady, K. Żmijewski zwrócił uwagę na fakt, że jednym z kolejnych jej zadań będzie znalezienie mechanizmów wsparcia dla przedsiębiorstw, szczególnie wrażliwych na proces carbon leakage. Jeżeli jednak emigracja tej części przemysłu będzie nieunikniona, to należy złagodzić ją poprzez zamykanie, w pierwszej kolejności starzejących się fabryk – Rada akceptuje proces starzenia technologicznego, trudno nam jednak zaaprobować proces wyłączania politycznego – stwierdził.
Konferencję zakończyła dyskusja dotycząca tzw. energetyki prosumenckiej, którą poprowadził Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC. Jej celem było uświadomienie korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie regulacji prawnych, pozwalających na likwidację barier dla inwestorów, którzy chcą wybudować niewielkie źródła energii.
 

Barbara Krawczyk