Działania podejmowane w celu redukcji emisji dwutlenku węgla oraz oszczędzania energii stały się priorytetem nie tylko dla całego kraju, ale także wielu przedsiębiorstw. Z tego powodu duże znaczenie zyskują koncepcje inteligentnych systemów pomiarowych oraz inteligentnych sieci energetycznych.
Kiedy w 2005 r. rozpoczynał się pierwszy okres europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), część ekspertów i uczestników systemu uważała, że to tylko kilkuletni program, mający na celu osiągnięcie zobowiązań redukcyjnych państw – sygnatariuszy protokołu z Kioto. Jednak mimo braku międzynarodowych zobowiązań, odnoszących się do okresu po 2012 r., Wspólnota Europejska zdecydowała się na podjęcie własnych działań, dotyczących obniżania emisji gazów cieplarnianych. Handel emisjami stał się ważnym i trwałym instrumentem walki ze zmianami klimatu.
Pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r. Polska aktywnie uczestniczyła w opracowaniu tzw. pakietu klimatycznego Unii Europejskiej. W porozumieniu z kilkoma innymi nowymi krajami Wspólnoty polskiemu rządowi udało się uzyskać zgodę na przyjęcie zmodyfikowanej jego wersji. Chodziło głównie o skalę obniżki emisji dwutlenku węgla. Pierwotnie zakładano, że od 2013 r. elektrownie będą kupowały wszystkie zezwolenia na emisję CO2 na giełdach. Polska i kilka innych krajów dostrzegły w tym drastyczne pogorszenie kosztó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?