Oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego wykorzystywane jest niemal od stu lat i nadal zadziwia możliwościami dalszego rozwoju.

Podstawową kwestią w ramach oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego jest efektywny proces oddzielania osadu od oczyszczonej cieczy, co jest często utrudnione z uwagi na kłaczkowaty charakter osadu. Rozwiązaniem problemu jest innowacyjna technologia z granulowanym osadem czynnym1-3. W praktyce jest ona stosowana głównie do oczyszczania wybranych rodzajów ścieków przemysłowych, jednak możliwe jest rozszerzenie zakresu użycia tej technologii na ścieki komunalne, co przedstawiono w artykule4.
 
Nazwa technologii
Nazwa technologii – Nereda – pochodzi od greckich słów „Nerei, Nereides”. Nereidy w mitologii greckiej były nimfami morskimi, córkami Nereusza – greckiego boga morza. Jako nimfy wodne uosabiały siły żywotne przyrody i jej piękna, ale były też śmiertelne i ginęły ze swoim środowiskiem. Nereida, symbolizująca uroki wody, w mitologii była związana z określeniem „czysta”, więc prawdopodobnie do tej cechy odwołuje się nazwa technologii, wskazująca na dobrą jakość oczyszczonych ścieków.
 
Podstawy technologiczne
Technologia Nereda została opracowana przez pracowników naukowych Uniwersytetu Technologiczneg...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?