Zanieczyszczenia występujące w ściekach komunalnych są nierzadko trudne do całkowitego unieszkodliwienia tradycyjnymi metodami oczyszczania, na które składają się procesy koagulacji, flokulacji i sedymentacji w połączeniu z etapem biologicznym i filtracją.
Związane jest to z pojawianiem się w coraz większym stopniu „nowych” rodzajów zanieczyszczeń niebiodegradowalnych, takich jak farmaceutyki i ich metabolity, w tym związki endokrynne, detergenty, środki ochrony higienicznej itp. W takich przypadkach można wykorzystywać bardziej efektywne metody, np. stosując w procesie oczyszczania ścieków metody pogłębionego (lub zaawansowanego) utleniania (ang. Advanced Oxidation Processes – AOPs). Ogólną cechą tego typu procesów jest wytwarzanie wysoce reaktywnych rodników hydroksylowych, które z uwagi na wysoką wartość potencjału redoks (2,8 V) na ogół łatwo reagują z większością związków organicznych występujących w ściekach. Obecność tych rodników umożliwia choćby częściową degradację zanieczyszczeń organicznych oraz często zwiększa ich biodegradowalność.
 
Ścieki komunalne
Ścieki komunalne są złożoną mieszaniną ścieków odprowadzanych z gospodarstw domowych oraz z różnych źródeł przemysłowych. Współcześnie proponowane metody ich oczyszczania łączą metody konwencjonalne (biologiczne) z ozonow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?