Zagospodarowanie osadów ściekowych i odpadów komunalnych w ostatnim dziesięcioleciu stało się kluczowym zagadnieniem w gospodarce odpadowej.

Preferowane zabiegi to zapobieganie powstawaniu, odzysk i recykling. Biologiczne przetwarzanie wydaje się skuteczną metodą recyklingu odpadów organicznych. Jedną z nich jest kompostowanie, czyli rozkład materii organicznej (przy udziale mikroorganizmów i tlenu) zawartej w odpadach i przekształcenie jej w wartościowy produkt. Kompost może być użyty jako materiał polepszający strukturę gleby oraz działać jako nawóz. Organiczna frakcja odpadów komunalnych oraz osady ściekowe są dobrymi materiałami do kompostowania z uwagi na wysoką zawartość substancji organicznej (50-70% s.m.). Jednak te substraty wymagają dodatków w postaci na przykład trocin jako materiału tworzącego strukturę, aby kompostowanie przebiegało prawidłowo. Artykuł przedstawia wyniki badań współkompostowania osadów ściekowych i organicznej frakcji odpadów komunalnych wraz z dodatkami, przeprowadzone w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej.
 
Jakość kompostu
Celem było określenie wpływu współkompostowania osadów ściekowych i organicznej frakcji odpadów komunalnych na jakość kompostu.
Badania prowadzono w bioreaktorze o pojemności 45 dm3, wyposażo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?