„Możliwości rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej w aspekcie ramowej dyrektywy wodnej UE” – tak brzmiał tytuł Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się w dniach 22-23 września br. w Lublinie. W jej trakcie poruszono wiele interesujących zagadnień, poczynając od stanu zasobów wodnych i przeglądu metod jej uzdatniania, przez kwestie dotyczące rekultywacji zbiorników wodnych, na problematyce przydomowych oczyszczalni kończąc.

Charakterystyki zasobów wodnych Polski dokonał prof. Zdzisław Michalczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zaopatrzenie w wodę pitną to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego prof. Janusz Ozonek z Politechniki Lubelskiej omówił metody uzdatniania wody pod kątem ich wad i zalet, zdradził też nieco informacji nt. badań nad zastosowaniem kawitacji jako techniki służącej zapobieganiu wtórnemu zanieczyszczeniu wody w sieci wodociągowej. Na temat degradacji i możliwości rekultywacji wód w zbiornikach mówili zarówno prof. Krzysztof Czernaś (Uniwersytet Przyrodniczy – UP – w Lublinie), jak i Andrzej Poncet z Urzędu Miasta Lublin.
 
Zasadniczą część Konferencji poświęcono przydomowym oczyszczalniom ścieków. Rozpoczęła ją prof. Hanna Obarska-Pempkowiak z Politechniki Gdańskiej, która stwierdziła m.in., iż na połowie terenu Polski występuje zabudowa rozproszona, dla której nie opłaca się budować ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?