„Możliwości rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej w aspekcie ramowej dyrektywy wodnej UE” – tak brzmiał tytuł Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się w dniach 22-23 września br. w Lublinie. W jej trakcie poruszono wiele interesujących zagadnień, poczynając od stanu zasobów wodnych i przeglądu metod jej uzdatniania, przez kwestie dotyczące rekultywacji zbiorników wodnych, na problematyce przydomowych oczyszczalni kończąc.
Charakterystyki zasobów wodnych Polski dokonał prof. Zdzisław Michalczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zaopatrzenie w wodę pitną to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego prof. Janusz Ozonek z Politechniki Lubelskiej omówił metody uzdatniania wody pod kątem ich wad i zalet, zdradził też nieco informacji nt. badań nad zastosowaniem kawitacji jako techniki służącej zapobieganiu wtórnemu zanieczyszczeniu wody w sieci wodociągowej. Na temat degradacji i możliwości rekultywacji wód w zbiornikach mówili zarówno prof. Krzysztof Czernaś (Uniwersytet Przyrodniczy – UP – w Lublinie), jak i Andrzej Poncet z Urzędu Miasta Lublin.
Zasadniczą część Konferencji poświęcono przydomowym oczyszczalniom ścieków. Rozpoczęła ją prof. Hanna Obarska-Pempkowiak z Politechniki Gdańskiej, która stwierdziła m.in., iż na połowie terenu Polski występuje zabudowa rozproszona, dla której nie opłaca się budować ...