Unijna polityka klimatyczna ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Jedni upatrują w niej szansę na modernizację gospodarki, a inni przekonują, że jej realizacja spowoduje wzrost bezrobocia, obniżenie konkurencyjności, a także ucieczkę przemysłu poza granice Unii Europejskiej, czyli tzw. zjawisko carbon leakage. Są też i tacy, którzy twierdzą, że walka ze zmianami klimatycznymi ma sens tylko wtedy, gdy przyłączą się do niej wszystkie kraje świata. Największymi emitentami są przecież USA, Chiny, Indie oraz Rosja. – Problemem dla świata nie jest w tej chwili 11-procentowa emisja generowana w Europie, ponieważ legislacja UE bazuje na ustaleniach protokołu z Kioto, a w przepisach zawarto docelowe poziomy redukcji (20% do 2020 r.). W rzeczywistości robimy więcej niż musielibyśmy, więc to nie Europa jest problemem – podkreśliła unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard podczas posiedzenia Rady UE, które odbyło się w październiku br. w Luksemburgu.
Ochrona klimatu, wielkość redukcji emisji oraz przyszłość protokołu z Kioto to tematy, które już od kilku lat jak bumerang powracają pod koniec każdego roku. Dzieje się tak za sprawą organizowanych w tym czasie konferencji klimatycznych. Tegoroczne negocjacje, mające na celu zawarcie globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu, odbędą się w Durbanie. Od wyników tego spotkania zależą dalsze losy protokołu z Kioto. Wielu jednak twierdzi, że żadne wiążące porozumienie w sprawie utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C nie zostanie zawarte, gdyż aby do tego doszło, musiałby nastąpić poważny zwrot w polityce światowej. COP 17 stanie się zatem sporym wyzwaniem dla naszego kraju, gdyż odbędzie się podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. O efektach tego spotkania poinformujemy w następnym wydaniu.
Listopad to także czas przygotowań do Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Redakcja „Ecomanagera” zaangażowała się w organizację seminarium pn. „Europejski System Weryfikacji Technologii Środowiskowych (ETV) – jak się dobrze przygotować, by skutecznie konkurować!”, które odbędzie się 24 listopada o godz. 10 w sali konferencyjnej w pawilonie 3. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Odliczamy też dni do Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, podczas której laureatom konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie” zostaną wręczone nagrody. Kapituła konkursu wybrała już zwycięzców, jednak do czasu oficjalnego ogłoszenia wyników informacje o nich pozostaną tajemnicą.
W związku z tym, że to ostatnie tegoroczne wydanie, w imieniu całej redakcji życzę wszystkim czytelnikom spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych chwil w nowym roku. Do siego roku!
Łukasz Bandosz