Główni liderzy wielokryterialnych systemów oceny budynków już po raz trzeci spotkali się w Krakowie podczas PLGBC Green Building Sympozjum. Ich celem była analiza strategii rozwoju budownictwa ekologicznego w Polsce.
Dwudniowe spotkanie (16-17 listopada 2011 r.), w którym uczestniczyło blisko 200 osób, zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).
– Rynek „zielonego” budownictwa w Polsce kwitnie – powiedziała Agnes Vorbrodt, założycielka, wiceprezydent PLGBC. – Już blisko sto budynków w kraju zostało zaprojektowanych zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Wiele z nich jest zarejestrowanych w LEED i BREEAM. To jest już krok milowy – dodała.
Pierwszego dnia sympozjum zaprezentowano prace rządów krajów europejskich nad budownictwem zrównoważonym. Jerome Gautier, dyrektor Planu Batiment Grenelle, opowiedział o działaniach francuskiego rządu związanych z szeroką promocją budownictwa zrównoważonego (French Green Bill – Grenelle de l’Environnement). Z kolei Paul King z UKGBC scharakteryzował budynki z zerowym śladem węglowym w Wielkiej Brytanii.
Kolejny dzień w całości poświęcono wielokryterialnym certyfikatom budynków. Scot Horst z USGBC omówił ostatnie innowacje w LEED i nowe narzędzie, jakim jest LEED 2012. – Udowodniono, że systemy wielokryterialnej oceny budynków, takie jak LEED czy BREEAM, poprawiają funkcjonowanie obiektów – stwierdził. Postępy w BREEAM przedstawił jego dyrektor – Martin Townsend, natomiast Ana Cuhna z francuskiego GBC zaprezentowała całkowicie nowy na polskim rynku system francuski – HQE. Z kolei Alfonso Ponce (Deloitte France) opowiedział o inwestycjach w obszarze nieruchomości, wskazując, że LEED jest wielokryterialnym systemem, który zaczyna przeważać na rynku europejskim. Zwrócił on również uwagę na to, że coraz częściej budynki posiadają równocześnie kilka certyfikatów (LEED, BREEAM i HQE).
W ramach sympozjum Agnes Vorbrodt zaprezentowała też LEED for Homes – międzynarodowy program pilotażowy. Po miesiącach dyskusji i koordynacji z USGBC jest on w końcu dostępny dla zainteresowanych deweloperów w Polsce i innych krajach europejskich.
Spotkanie zakończyło wystąpienie Romana Hatossy, wiceprezydenta PLGBC, który przedstawił innowacje w budownictwie zrównoważonym. – Usystematyzowane podejście do innowacji to bardzo ciekawa koncepcja, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają się nimi zajmować, jak i tych którzy robią to już od jakiegoś czasu. Budownictwo zrównoważone to obszar, który jest „po brzegi wypełniony innowacjami”. Jestem przekonany, że to co zostało przedstawione podczas prezentacji pomoże zarówno w poszukiwaniu innowacji, jak i w zarządzaniu nimi, a w szczególności budowaniu strategii wdrażania oraz prognozowaniu przyszłych scenariuszy – konkludował.
Marta Rybka, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego