Od lat mówi się, że prawidłowo prowadzona gospodarka odpadami komunalnymi powinna opierać się na rozwiązaniach regionalnych. To założenie przyświeca także „rewolucji odpadowej”, która ma pomóc Polsce w osiągnięciu europejskich standardów ochrony środowiska przed odpadami. Jej fundamentem mają być regiony i regionalne instalacje przetwarzania odpadów. Bardzo pomocnym „narzędziem” we wdrażaniu regionalnej gospodarki odpadami mogą być komunalne związki gmin.
W tę ideę dobrze wpisuje się projekt pt. „Regionalny system gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce”, który – zapowiadany już od dłuższego czasu – wystartował w styczniu br. Trzeba przyznać, iż jego realizator – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Komunalnych Związków Gmin – wykazał się znakomitym wyczuciem czasu i miejsca, zaczynając realizować projekt wraz z wejściem w życie przepisów rewolucjonizujących gospodarkę odpadami komunalnymi w Polsce.
Za oficjalne rozpoczęcie projektu należy uznać seminarium pt. „Zmiany w polskim systemie gospodarki odpadami komunalnymi”, które odbyło się 30 stycznia br. w Warszawie w Ministerstwie Środowiska. W trakcie tego spotkania poruszono wiele interesujących kwestii. Oprócz kilku wystąpień dotyczących wybranych aspektów zmieniającego się prawa, skupiono się też na innych zagadnieniach, w tym m.in. związanych z kontrolą, zamykaniem i rekultywacją składowisk w Polsce, z bilansem pozyskiwania przez samorządy pomocowych środków unijnych na budowę zakładów zagospodarowania odpadów czy znaczeniem „rewolucji odpadowej” dla rozwiązań technicznych i technologicznych.
Nim jednak zorganizowano seminarium w Warszawie, jeszcze w połowie stycznia w Kaliszu odbyło się spotkanie organizacyjno-metodyczne, podczas którego – obok referatów omawiających nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzone przez nowe przepisy – wiele uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z komunikacją społeczną i rolą animatora w kontaktach z lokalną społecznością.
Kolejnym etapem projektu będzie cykl 12 seminariów regionalnych, zatytułowanych „System regionalnych rozwiązań w gospodarce odpadami komunalnymi”. Pierwsze z nich odbędzie się już 20 lutego br. w Katowicach. W projekcie zaplanowano ponadto cykl 12 wizyt studyjnych pod wspólnym tytułem „Sprawdzone rozwiązania w gospodarce odpadami” oraz tuzin warsztatów terenowych pn. „Nowoczesne metody zagospodarowania odpadów”.
(ps)