Obecność drzew w przestrzeni miejskiej oraz ich rola w kształtowaniu komfortu życia mieszkańców miasta jest nie do przecenienia. Szczególną wartość estetyczną i przyrodniczą mają stare okazy. Wraz z wiekiem drzew wzrasta jednak prawdopodobieństwo występowania defektów, wpływających negatywnie na ich stabilność. Do takich należy zgnilizna, czyli rozkład drewna powodowany przez grzyby.
Obecność zgnilizny sama w sobie nie determinuje jeszcze niskiej odporności drzewa na złamanie czy przewrócenie przez wiatr. Często drzewa ze zgnilizną mogą z powodzeniem funkcjonować w przestrzeni miasta przez wiele lat. Decydujący jest natomiast rozmiar strefy objętej rozkładem oraz jej lokalizacja.
 
Ocenić kondycję
Zgnilizna rozwija się najczęściej w strefie twardzielowej pnia, podczas gdy fizjologicznie czynna część drewna pozostaje nieuszkodzona, a działająca bez zmian miazga co roku odkłada kolejne słoje zdrowego drewna. W związku z charakterem tego procesu uznano, że z punktu widzenia statyki drzewa istotna jest szerokość pozostającej zewnętrznej strefy zdrowego drewna, a dokładniej proporcja pomiędzy tą szerokością a promieniem przekroju poprzecznego pnia. Z tego powodu dobre rozpoznanie kondycji drewna wewnątrz pnia jest koniecznym warunkiem podjęcia właściwej decyzji o przyszłości drzewa w zieleni miejskiej. Pozwala to zapobiegać zbyt pochopnemu usunięciu rośliny, ale też pomaga p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?