Miasto-ogród jako inicjatywa społeczna
Idea miasta-ogrodu, stworzona przez Ebenezera Howarda, miała być odpowiedzią na liczne problemy miast, wynikające z szybkiej industrializacji. Koncepcja opierała się nie na rozwiązaniach urbanistycznych, choć i takie autor proponował, ale na aspekcie społecznym.
Proponowane przez Howarda osady, niezależne struktury dobrze skomunikowane z większymi miastami, miały być zamieszkiwane przez nie więcej niż 30 tys. osób, które pracując zgodnie, będą troszczyć się o wspólną przestrzeń. To właśnie godne warunki życia i łatwy dostęp do kultury przyświecały twórcy tej utopijnej wizji. Kształt ulic oraz rozplanowanie stref w mieście były tylko środkami do osiągnięcia tego celu.
Katowice Miasto Ogrodów
Ten sposób rozumienia idei miasta-ogrodu stał się motywem przewodnim bogatego programu, jakie opracowały Katowice, kandydując na Europejską Stolicę Kultury 2016 („Zieleń Miejska” 11/2010). Hasło „Katowice Miasto Ogrodów” wzbudzało zainteresowanie, było zaskakujące i prowokowało do dyskusji. Organizatorzy tak pisali o tym w formularzu na etapie selekcji wstępnej (którą przeszli, zajmując drugie miejsce): „Figura Miasta Ogrodów stanowi zaproszenie do przebywania w publicznej przestrzeni, a także do wspólnej pracy dla jej rozkwitu. Metafora ogrodu doskonale oddaje harmonię wielu obszarów ludzkiej działa...