Rozważnie z wodą przy warzeniu piwa
Zarówno Kompania Piwowarska, jak i cała grupa SABMiller (właściciel KP), odpowiedzialnie podchodzą do problemu gospodarki wodnej. Jednym z priorytetów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa jest zwiększenie produkcji piwa przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody. Dając dowód swego zaangażowania w tej dziedzinie, grupa zobowiązała się do 2015 r. obniżyć zużycie wody w przeliczeniu na hektolitr piwa o 25%. Ten ambitny plan pozwoli rocznie zaoszczędzić 20 mld litrów wody, które wystarczyłyby do napełnienia 8 tys. basenów o wymiarach olimpijskich. O rozmaitych kwestiach dotyczących gospodarki wodnej w grupie SABMiller można się było dowiedzieć podczas warsztatów wodnych, zorganizowanych dla przedstawicieli mediów. Spotkanie odbyło się 6 lutego br. w siedzibie Kompanii Piwowarskiej w Warszawie. Podczas niego zaproszeni goście wysłuchali wykładów trzech ekspertów. Pierwszy z nich – prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko, reprezentujący SGGW – omówił stan obecny i perspektywy zintegrowanego gospodarowania wodą.Z koleiPiotr Romańczuk z Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach opowiadał o dobrych praktykach stosowanych przez jego jednostkę. Jako ostatnia wystąpiła Klaudyna Gruszecka z Kompanii Piwowarskiej. Zaprezentowała ona m.in. zrównoważoną gospodarkę wodną w SABMiller, opierającą się na programie 5R, który uwzględnia nie tylko problemy występujące w samych zakładach, ale także wokół nich. Pierwszym elementem programu jest ochrona (PRotect), która polega na zidentyfikowaniu swojego „śladu wodnego” i współpracy z rolnikami w celu ograniczenia zużycia wody. Następnie browary poszukują sposobów oszczędzania wody przez ograniczanie (Reduce), odzysk (Reuse) i ponowne użycie (Recycle). Łańcuch zamyka redystrybucja (Redistribute), czyli dostarczanie społecznościom lokalnym czystej wody i oczyszczanie ścieków w celu ich bezpiecznego wykorzystania. – Ograniczenie zużycia wody nie tylko pozwala grupie SABMiller znacznie obniżyć koszty, ale jest to też coś, co należy robić, biorąc pod uwagę obszary na świecie, w których działamy. Kiedy my oszczędzamy wodę, korzystają na tym wszyscy – podsumowała Maurice Egan, szef produkcji grupy SABMiller. Już teraz firma może odnotować spore sukcesy w tej dziedzinie. Wskaźnik zużycia wody w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanego piwa jest wnikliwie monitorowany w każdym z browarów. Na podstawie obserwacji wprowadzane są nowe rozwiązania, dzięki którym wartości te stale maleją.
Skojarzeni ze środowiskiem
Synchronizacja z krajową siecią energetyczną nowego układu kogeneracyjnego w elektrociepłowni w Opolu nastąpiła 17 lutego br.
Dzięki temu przedsięwzięciu łączna moc elektryczna elektrociepłowni w Opolu wzrośnie do 18,3 MWe. Z kolei odbiorcom zostanie dostarczona dodatkowa energia elektryczna o mocy 10,9 MW. Nowy układ skojarzony zostanie oddany do eksploatacji do końca I kwartału br.
Energia cieplna i elektryczna produkowana będzie w tzw. wysoko sprawnej kogeneracji ze średnioroczną sprawnością ok. 82%. W porównaniu z produkcją ciepła z układów rozdzielonych, tzn. osobną produkcją ciepła w ciepłowni ze sprawnością wytwarzania 88% i energii elektrycznej w elektrowniach o sprawności wytwarzania 44%, takie działanie powoduje wymierne zmniejszenie zużycia paliwa. W skali roku w przypadku węgla kamiennego spali się ponad 8,7 tys. ton mniej. Roczna redukcja emisji SO2 wyniesie 196 ton, NO2 – 58 ton, CO2 – 44 500 ton oraz pyłu – 40 ton. Na realizację zadania pn. „Przebudowa źródła ciepła w Opolu – budowa układu wysoko sprawnej kogeneracji” przeznaczono ok. 82 mln zł. Środki zostały pozyskane z unijnego dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach PO Infrastruktura i Środowisko oraz z NFOŚiGW. Realizacja inwestycji wpłynie na stabilizację cen ciepła, wzrost standardów i bezpieczeństwa jego dostaw, zwiększenie ilości oferowanej energii elektrycznej dla klientów oraz ochronę środowiska naturalnego.
Laury dla pionierów postępu
Uroczyste ogłoszenie wyników IV edycji konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju” odbyło się 26 stycznia br. w Warszawie.
Konkurs realizowany jest od 2008 r. przez Fundację Innowacji i Rozwoju. Jego idea to promowanie inicjatyw o charakterze innowacyjnym, realizowanych w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego w Polsce. Punktem oceny jest wprowadzenie nowego projektu w ocenianym podmiocie w porównaniu z innymi w danym regionie, o podobnym potencjale organizacyjnym i finansowym. Uczestnikami konkursu mogą być przedsiębiorcy, gminy oraz organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia). Konkurs składa się z dwóch edycji, tj. regionalnej (16 województw) oraz ogólnopolskiej. Z kolei tytuły przyznawane są w następujących kategoriach: innowacyjna firma, innowacyjny produkt, innowacyjna usługa, innowacyjna gmina, innowacyjna organizacja, innowacyjny projekt unijny oraz dodatkowo w kategoriach: dynamicznie rozwijająca się firma i wizjoner IT. W ramach tegorocznej edycji weryfikacji podlegały zgłoszenia od 913 podmiotów. Lista laureatów została zamieszczona na stronie www.liderzyinnowacji.pl.
Zespół ds. energetyki
Powołano stałą podkomisję do pracy nad tzw. trójpakiem energetycznym.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Sejmu, które miało miejsce 27 stycznia br., powołana została jej Podkomisja Stała ds. Energetyki. W organie mającym w parlamencie największy wpływ na kształtowanie ustaw energetycznych będzie pracować 15 posłów. – Na początek zajmiemy się projektami Prawa energetycznego, Prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ministerstwo planuje przesłać je do sejmu w marcu br. Następnie, prawdopodobniej tuż przed lub zaraz po wakacjach zajmiemy się też ustawą o korytarzach infrastrukturalnych – powiedział poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący podkomisji poprzedniej kadencji.
Korzystne zmiany
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) sfinansuje więcej inwestycji.
O ponad 424 mln euro zwiększył się wkład unijny do POIiŚ. Dodatkowe środki zasilą budżety już rozpoczętych konkursów, pozwolą też na rozpisanie nowych. Dzięki nim dofinansowanie otrzymają również zaawansowane, projekty indywidualne z list rezerwowych. Ponadto dokonano przesunięcia 332,4 mln euro pomiędzy priorytetami w Programie. Zaproponowane przez Polskę zmiany zostały zatwierdzone przez KE. Modyfikacje wprowadzone do POIiŚ po przeglądzie śródokresowym uwzględniają podział dodatkowych środków UE w wysokości ponad 424 mln euro. Ponadto 143,5 mln euro przeznaczono na pomoc techniczną oraz 188,9 mln euro na gospodarkę odpadami. Działania te pozwolą sfinansować nowe inwestycje, m.in. w obszarze ochrony środowiska, głównie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz inwestycje w przedsiębiorstwach na rzecz spełnienia wymagań dotyczących ochrony powietrza (priorytet I i IV).
Wynalazek uniwersyteckich chemików
Innowacyjny katalizator opracowany został na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zaprezentowany przez pracowników Wydziału Chemii UJ katalizator ma pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza, emitowanymi przez elektrownie węglowe. Wynalazek jest w stanie zatrzymać tlenek azotu, tlenek węgla i węglowodory, a także rakotwórcze nanocząsteczki węglowe. Jak tłumaczy prof. Mieczysława Najbar z Wydziału Chemii UJ, kierująca całym projektem naukowym, obecnie w elektrowni tlenek azotu usuwa się z gazów odlotowych na drodze redukcji amoniakiem. Związek ten sprawdza się jako reduktor, jednak jest substancją szkodliwą dla środowiska. Zaproponowane nowatorskie rozwiązanie może być równie skuteczne w działaniu, a ponadto wyeliminowany zostanie amoniak. Szkodliwe nanocząstki węglowe i tlenek azotu mogą być usuwane równocześnie w odpowiednim katalizatorze, bez udziału dodatkowego reduktora. Obecnie skuteczność katalizatora będzie testowana przy oczyszczaniu powietrza w elektrociepłowni. Uczelnia podpisała w tej sprawie umowę z firmą Energotechnika-Energorozruch oraz z Elektrociepłownią Kraków.
Na podstawie strony internetowej
www.mos.gov.pl, www.mrr.gov.pl,
www.uj.edu.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała
Barbara Krawczyk.