Pod koniec lutego br. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej. Założono m.in. wprowadzenie wiążących celów efektywności energetycznej na poziomie krajowym, włączenie do tego aktu prawnego zapisu o handlu emisjami (ETS), a także nałożono obowiązek przeprowadzania we wszystkich dużych przedsiębiorstwach audytu energetycznego co cztery lata, począwszy od lipca 2014 r. Dyrektywa ta zobowiązuje także władze lokalne do remontu 2,5% budynków publicznych rocznie, by zapewnić ich energooszczędność. Jeśli zaproponowane przez Komisję zmiany zostaną zaakceptowane przez Parlament Europejski oraz Radę, to zanim zmierzą się z nimi polscy przedsiębiorcy, najpierw będzie musiał to zrobić ustawodawca. W związku z tym, że tworzenie prawa w Polsce jest procesem długotrwałym, to na razie przedsiębiorcy mogą spać spokojnie.

Tezę tę potwierdza fakt, iż w kwietniu br. minie rok od momentu uchwalenia ustawy o efektywności energetycznej, a do tej pory przedsiębiorcy nie doczekali się aktów wykonawczych do niej. Są one niezbędne do funkcjonowania systemu tzw. białych certyfikatów, które mają mobilizować przedsiębiorstwa do podejmowania inicjatyw w celu poprawy efektywności energetycznej. Brakuje m.in. rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej czy też dotyczącego zakresu obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw efektywności energetycznej i uiszczania opłaty zastępczej. Maciej Bando, wiceprezes URE, zapowiedział, iż pierwszy przetarg na tzw. białe certyfikaty ma zostać ogłoszony w trzecim kwartale lub na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku. – W związku z tym, że system przyznawania „białych certyfikatów” w najlepszym razie zacznie funkcjonować pod koniec 2012 r., zostaną praktycznie trzy lata na rozliczenie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, zrealizowanych w latach 2011-2015 – powiedział Mirosław Semczuk, ekspert Agencji Rozwoju Przemysłu w wywiadzie udzielonym „Ecomanagerowi”. W rozmowie poruszono także temat inteligentnych sieci energetycznych.
W bieżącym wydaniu zamieściliśmy również materiał podsumowujący zorganizowany przez naszą redakcję ogólnopolski konkurs „Ekoodpowiedzialni w biznesie”, który promuje proekologiczne postawy przedsiębiorstw. Gorąco zachęcam Państwa do udziału w kolejnej edycji i pochwalenia się swoimi osiągnięciami w dziedzinie szeroko pojętej ochrony środowiska.
 

Małgorzata Masłowska-Bandosz