Jak ocenia Pan zaproponowany przez Ministerstwo Środowiska projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych? Wzbudził on wiele kontrowersji i spotkał się z lawiną negatywnych opinii…
Projekt ten zawiera wiele nieścisłości i błędów. Zanadto skupia się na technologiach i procesach MBP, nie precyzując parametrów, jakie przetworzony odpad winien posiadać. Ponadto nie uwzględnia się w nim wielu, często znacznie tańszych, istniejących i z powodzeniem stosowanych technologii i instalacji przeznaczonych do MBP.
Jakie błędy i nieścisłości były najczęściej wskazywane w uwagach członków Izby do projektu?
Po pierwsze, projekt rozporządzenia nie przewiduje usankcjonowania funkcjonowania przez dłużej niż 24 miesiące istniejących i eksploatowanych już instalacji, które posiadają pozwolenie na użytkowanie. Zaproponowany w §8 termin 24 miesięcy na wejście w życie rozporządzenia dla istniejących instalacji jest niemożliwy do spełnienia. Poniesione koszty inwestycyjne przewidziane są do amortyzacji przez 10 lat. Obecnie zmiana technologii czy budowa nowej instalacji spowoduje dodatkowe koszty. Sam proces przygotowania inwestycji, czyli uzyskania decyzji środowiskowej, dokumentacji technicznej, pozwolenia na budowę i przetargu, trwa ponad dwa lata. W rozporządzeniu powinien zostać wskazany co najmniej czterolet...