Innowacyjna chemia
Firmy chemiczne, chcąc zachować konkurencyjność na rynku, muszą stawiać na innowacyjność oraz zaawansowane technologie. Tylko dzięki temu mogą odnieść sukces.
Temat innowacji w przemyśle chemicznym był wielokrotnie podejmowany podczas V Międzynarodowych Targów i Konferencji Przemysłu Chemicznego Expochem. Wzięło w nich udział ponad 80 firm z branży chemicznej, petrochemicznej oraz energetycznej, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Organizatorem targów, które odbyły się w katowickim Spodku, był Zarząd Targów Warszawskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali wojewoda śląski, prezydent Katowic, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polska Akademia Nauk.
Potencjał przemysłu chemicznego
– Będziemy dziś mówić o chemii, która jest niezwykle istotnym segmentem polskiej gospodarki, ale też ważnym elementem struktury właścicielskiej – powiedział Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa podczas inauguracji targów. – Wierzymy w przyszłość przemysłu chemicznego, który przynosi więcej dochodu narodowego niż przykładowo informatyka. Wierzymy w jego potencjał, bowiem ponad 8% inwestycji zagranicznych w Polsce stanowiły inwestycje właśnie w tym sektorze. Jesteśmy przekonani, że procesy konsolidacyjne w przemyśle chemicznym przyniosą jeszcze więcej pieniędzy, technologii i miejsc pracy – stwierdził z kolei Sławomir Majman, prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Podczas wystąpień inauguracyjnych wielokrotnie podkreślano też konieczność współpracy przemysłu, władz różnego szczebla oraz naukowców. – Te trzy koła powinny się wzajemnie napędzać – zaznaczył prof. Jerzy Rutkowski, prorektor Politechniki Śląskiej.
Targom tradycyjnie towarzyszyła bogata oprawa konferencyjna. Dyskutowano m.in. o kierunkach rozwoju dostaw surowców petrochemicznych i odnawialnych, a także konsolidacji polskiej chemii. W ramach tego ostatniego tematu firmy, które zakończyły procesy konsolidacyjne dzieliły się swoimi doświadczeniami w tym zakresie oraz omawiały wady i zalety procesu konsolidacji. Z kolei podczas panelu „Energetyka przemysłowa w chemii” przedstawiciele największych polskich firm chemicznych zastanawiali się nad tym, czy opłaca się mieć własną energetykę, czy lepsza jest modernizacja, a może budowa nowych bloków, oraz czy produkcję opierać na energetyce węglowej, czy gazowej. W ramach targów podjęto także temat utrzymania ruchu w przemyśle chemicznej oraz nadzoru nad produkcją, obrotem i stosowaniem nawozów i środków ochrony roślin, a także zmian przepisów i dostosowania ich do regulacji unijnych.
Projekty z biodegradacją
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN wraz z Instytutem Bipolimerów i Włókien Chemicznych oraz Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej zaprezentowało projekt pn. „BIOPOL – technologia otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych”. Przewiduje on opracowanie technologii wytwarzania polilaktydu (PLA) i alifatyczno-aromatycznego biodegradowalnego poliestru (IBPE), wdrożenie wyników badań procesów modyfikacji chemicznej oraz procesów przetwarzania PLA, IBPE oraz układów PLA-IBPE. W ramach prezentacji omówiono założenia projektu, dotychczasowe osiągnięcia, a także technologię otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych.
Interesujący projekt pn. „BIODEGRATEX – biodegradowalne wyroby włókniste” zaprezentowała też prof. dr hab. Izabella Krucińska z Politechniki Łódzkiej. Dotyczy on opracowania technologii wytwarzania materiałów włókienniczych z polimerów ulegających biodegradacji: polilaktydu, poliestrów i kopoliestrów alifatycznych, celulozy termoplastycznej i modyfikowanego polipropylenu. Głównym celem projektu jest przetworzenie poszczególnych rodzajów polimerów w produkty włókniste, przeznaczone do zastosowania w medycynie, rolnictwie, przemyśle wyrobów higienicznych oraz filtracji.
Innowacjom poświęcono także konferencję pt. „Rozwój innowacji poprzez wdrożenia wyników badań – szanse i bariery, sprawne mechanizmy finansowe”. Rolę instytutów badawczych, które są często mylone z jednostkami badawczo-rozwojowymi, w tworzeniu innowacji i ich wdrażaniu w przedsiębiorstwach przemysłowych zaprezentował prof. Jan Pilarczyk, wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych.
Targi trwały dwa dni (29 lutego – 1 marca 2012 r.). Jednak to zbyt mało, by porozmawiać na temat wszystkich kwestii związanych z przemysłem chemicznym, ale wystarczająco, by dowiedzieć się, czym ostatnio żyje polska chemia. Kolejna okazja ku temu pojawi się już za kilka miesięcy, podczas szóstej edycji targów Expochem.
Małgorzata Masłowska-Bandosz