Potrzeba lepszego wykorzystania energii była zawsze zrozumiała i powszechnie akceptowalna. Wprowadzone w ostatnich latach zmiany w przepisach prawnych mają już nie tylko zachęcić, ale wręcz zmusić odbiorców i dystrybutorów do lepszego gospodarowania energią.
Przedsiębiorstwa, które nie wykażą się poprawą efektywności energetycznej, będą musiały zapłacić karę w postaci opłaty zastępczej. Zwiększenie efektywności energetycznej polega na osiąganiu tych samych rezultatów przy mniejszym zużyciu energii.
 
Podstawy prawne
Zgodnie z zaleceniami dyrektywy Unii Europejskiej, w kwietniu 2011 r. wydano w Polsce ustawę dotyczącą efektywności energetycznej1-2. Określa ona krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią. Jest nim osiągnięcie w 2016 r. oszczędności energii równej 9% średniego rocznego zużycia w latach 2001-2005. Na mocy tego aktu prawnego minister gospodarki określa w drodze rozporządzenia zalecaną do uzyskania wartość oszczędności energii, wynikającą z poprawy efektywności, przypadającą na przedsiębiorstwa energetyczne, odbiorców końcowych lub (towarowe) domy maklerskie. Uzyskanie poprawy efektywności energetycznej jest dokumentowane świadectwem efektywności energetycznej (tzw. białym certyfikatem). Charakteryzuje się ono nominałem określającym ilość energii zaoszczędzonej w wyniku poprawy efektywności, wyrażoną w tonach oleju ekwiwalen...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?