Transgraniczne przemieszczanie odpadów jest regulowane przez akty normatywne prawa krajowego, Unii Europejskiej oraz umowę prawa międzynarodowego, zawartą podczas konferencji pod auspicjami ONZ. Wymogi proceduralne przez nie ustanowione mogą nastręczać przedsiębiorcom trudności, w szczególności w przypadku przemieszczania odpadów z lub poza terytorium UE.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie utylizacją i odzyskiem odpadów. Dla wielu przedsiębiorców obrót odpadami w celu ich unieszkodliwiania i odzysku stał się głównym źródłem uzyskiwania przychodów. Wraz ze wzrostem ilości nowoczesnych instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów w Polsce rośnie również zainteresowanie importem do kraju niektórych kategorii odpadów z terytorium państw ościennych. Tymczasem działalność polegająca na transgranicznym przemieszczaniu odpadów jest regulowana.
 
Trzy poziomy regulacji
Analiza przepisów prawnych w zakresie międzynarodowego transportu odpadów może nastręczać trudności, ponieważ mamy do czynienia z regulacją prawną na trzech poziomach hierarchicznych.
Na poziomie krajowym działalność tę reguluje Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (DzU z 2007 r. nr 124, poz. 859), a na poziomie prawa Unii Europejskiej – Rozporządzenie (WE) Nr 1013/2006 P...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?