Łupki do raportu!
Pierwszy naukowy raport dotyczący szacunkowych zasobów gazu z łupków w Polsce przygotowali polscy geolodzy wraz z ekspertami z USA. Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) we współpracy z Amerykańską Służbą Geologiczną (USGS) analizował dane z lat 1950-1990. Podczas badań sprawdzano, jakie są zasoby, technicznie możliwe do wydobycia, zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej w polskich skałach łupkowych. Gazu z łupków może być ok. 2 bilionów m3, ale prawdopodobne ilości mieszczą się w przedziale od 346 do 768 mld m3. Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu na gaz ziemny w Polsce (ok. 14,5 mld m3), ilość ta wystarczy na zaspokojenie potrzeb rynku przez ok. 65 lat. Jak podkreślają eksperci, badania dotyczyły tylko gazu z łupków, a nie tzw. tight gasu, czyli innego rodzaju gazu niekonwencjonalnego. Analizy przeprowadzono na obszarze od morskich obszarów na północ od Słupska i Wejherowa do okolic Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. Po dodaniu danych z najnowszych odwiertów, prowadzonych od 2010 r. oraz szacunków gazu ze złóż niekonwencjonalnych, np. z Wielkopolski lub Dolnego Śląska, ilości te mogą wzrosnąć. W przypadku ropy maksymalnie będzie można jej pozyskać 535 mln ton. Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu (ok. 24 mln ton) i wliczeniu dotychczasowych zasobów ze złóż konwencjonalnych pozwoli to na zapewnienie dostaw do polskich rafinerii przez 12 lat. – Potwierdzam, że gazu ziemnego jest w Polsce dużo, warto zatem inwestować w jego poszukiwania. Łącznie zasoby gazu ze złóż konwencjonalnych i oszacowane zasoby gazu ze złóż niekonwencjonalnych, czyli z łupków, plasują nas na trzecim miejscu pod względem zasobów możliwych do wydobycia w Europie. Wskazane szacunki z dużym zapasem pokryją łączne zapotrzebowanie na gaz w Polsce wskazane w „Polityce energetycznej Polski do 2030 r.” – powiedział Piotr Woźniak, główny geolog kraju i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Kolejne raporty i uzupełnione dane naukowcy planują publikować co dwa lata, a wielkości zasobów, jak zaznaczają, z pewnością będą rosnąć.
 
Pomysł na wsparcie dla CCS
Wiosenna Szkoła Geologicznego Składowania CO2 po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce.
W ramach realizacji unijnego projektu CGS Europe odbyło się w Polsce szkolenie, umożliwiające poznanie problematyki geologicznego składowania CO2 u źródła. Spotkanie było idealną okazją do współpracy z czołowymi europejskimi specjalistami w dziedzinie CCS. Unijny projekt CGS Europe to sieć naukowa, mająca na celu harmonizację prac badawczo-rozwojowych nad geologicznym składowaniem dwutlenku węgla. Jest ona finansowana przez 7. Program Ramowy UE i koordynowana przez Francuską Służbę Geologiczną. W projekcie biorą udział 24 instytucje z 23 krajów członkowskich UE i stowarzyszonych. Polskę reprezentuje Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, pełniący funkcję Państwowej Służby Geologicznej. Celem projektu jest umożliwienie kontaktów z podmiotami zainteresowanymi realizacją CCS w Europie i na świecie, wsparcie wdrażania CCS oraz wprowadzanie w życie zapisów dyrektywy UE w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla i innych związanych z tym regulacji.
 
Wystawa pełna energii 
Ekspozycję prac Tomiego Ungerera pt. „Energia” zaprezentowano w Warszawie.
Łącznie wystawionych będzie ok. 100 prac artysty, związanych głównie z tematyką energii. Wystawę mozna zobaczyć na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Galerii Plenerowej w terminie 1-27 kwietnia br. i w budynku Podchorążówki między 5 kwietnia a 25 maja br. Organizatorem przedsięwzięcia jest firma energetyczna EDF. Tomi Ungerer pochodzi z Alzacji, mieszkał i pracował w Nowym Jorku, Kanadzie, Irlandii i Strasburgu. Jego twórczość pozostaje pod wpływem wielu kultur. Prace artysty odzwierciedlają polityczne i społeczne przemiany zachodzące w drugiej połowie XX w. T. Ungerer jest laureatem nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej, a w 2003 r. Rada Europy mianowała go Ambasadorem Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji. W 2007 r. w Strasburgu otwarto Muzeum Tomiego Ungerera, które wg rankingu Rady Europy zaliczane jest do najlepszych muzeów europejskich.
 
Parlamentarna ekoinicjatywa
W Senacie powstał Zespół ds. Zielonej Gospodarki
Zespół narodził się z inicjatywy senatorów: Jadwigi Rotnickiej i Piotra Gruszczyńskiego. Najważniejszym celem jego prac jest promocja krajowych firm oraz technologii integrujących ciekawe rozwiązania inżynierskie z celami polityki ekologicznej i klimatycznej. Wśród jego priorytetowych zadań znajdzie się też zapewnienie dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski przy minimalizacji negatywnych oddziaływań gospodarki na środowisko naturalne, a także budowa w Polsce innowacyjnej gospodarki. Aktywizacja regionów wiejskich i promowanie ciekawych rozwiązań są niezbędne do stworzenia sprzyjających warunków do rozwoju zielonej gospodarki w Polsce. – Zespół będzie zajmował się przede wszystkim poznawaniem stworzonych w Polsce innowacyjnych technologii i analizą możliwości ich promocji w kraju oraz na świecie, a także identyfikacją barier w działalności istniejących w Polsce zielonych przedsiębiorstw – powiedział P. Gruszczyński.
 
Poznaj atom
Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło 29 marca br. kampanię informacyjną dotyczącą energetyki jądrowej.
„Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią” to hasło kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej. Badania przeprowadzone na zlecenie MG przez Instytut Badania Rynku i Opinii Publicznej MillwardBrown SMG/KRC pokazują, że takich działań oczekuje aż 94% Polaków. Według sondażu 51% ankietowanych jest za lub raczej za budową elektrowni jądrowej. Blisko 60% respondentów ocenia swoją wiedzę na ten temat zaledwie jako dostateczną lub niżej. Polacy są jednak skłonni to zmienić, gdyż zdecydowana większość uważa, że konieczna jest rzetelna kampania informacyjna dotycząca tej tematyki. Zainteresowanie budzą przede wszystkim opłacalność energetyki jądrowej, kwestie związane ze składowaniem odpadów, a także wpływ elektrowni na środowisko naturalne oraz na zdrowie i życie ludzi. Wraz ze startem kampanii zainaugurowała swoją działalność również „Koalicja ekspertów na rzecz energetyki jądrowej”. Wśród nich znajdą się przedstawiciele najważniejszych ośrodków naukowych w kraju, które od lat prowadzą badania w zakresie tej gałęzi energetyki, a także uczestniczą w międzynarodowych projektach, mających na celu rozwój tej dziedziny. – Zależy nam na tym, aby pierwsza polska elektrownia jądrowa powstała przy aprobacie polskiego społeczeństwa. By było to możliwe, Polacy muszą mieć dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji na temat tego przedsięwzięcia. Kampania ma pomóc taką wiedzę uzyskać – wyjaśnia Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki. – Chcemy, aby miała charakter żywego dialogu ze społeczeństwem. Pragniemy poznać obawy Polaków i rozwiewać mity na temat energetyki jądrowej – dodała.
 
Platforma do rozwoju ekopojazdów
Powstała Polska Platforma Technologiczna Transportu Ekologicznego (PPTTE).
Decyzję o potrzebie utworzenia PPTTE podjęto 31 stycznia 2012 r. podczas spotkania, w ramach którego omawiano kwestie związane z możliwościami rozwoju transportu ekologicznego w Polsce. Ukonstytuowanie się Platformy to efekt współpracy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE z przedstawicielami środowisk przemysłowych i naukowych, działających w obszarze zielonego transportu w Polsce. W prace aktywnie zaangażowało się również Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem strategicznym Platformy jest wykorzystanie rodzimego potencjału intelektualnego i technologicznego branży transportowej oraz optymalizacja stosowania środków krajowych i unijnych w celu rozwoju, a także wdrażania nowoczesnych rozwiązań z obszaru transportu ekologicznego. – Zadaniem utworzonej Platformy jest wdrażanie innowacyjnych i ekologicznych technologii w transporcie drogowym oraz szynowym – powiedziała Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki. Podkreśliła ona również, że Polska jest jednym z ważniejszych w Europie producentów samochodów i części motoryzacyjnych. – Nasi przedsiębiorcy udoskonalają tradycyjne silniki spalinowe oraz rozwijają alternatywne napędy, np. hybrydowe, elektryczne czy gazowe – dodała. Członkami grupy tworzącej PPTTE jest 18 firm, będących producentami pojazdów i komponentów pojazdów ekologicznych, zainteresowanych dalszym rozwojem sektora oraz wzmocnieniem konkurencyjności polskiej gospodarki w tym obszarze. Tworzenie się Platform Technologicznych na poziomie krajowym, m.in. w Polsce, jest naturalnym wynikiem podobnych działań realizowanych np. na poziomie europejskim, gdzie Europejskie Platformy Technologiczne gromadzą liderów przemysłowych i naukowych w wielu dziedzinach, opracowując wspólne Strategiczne Agendy Badawcze. Ich celem jest określenie możliwych kierunków rozwoju oraz wskazanie źródeł finansowania nowych technologii. Podobny cel przyświeca Platformie utworzonej w Polsce. W opracowywanym dokumencie wskazane zostaną aktualne i przyszłe potrzeby technologiczne sektora, których realizacja może być współfinansowania ze źródeł krajowych oraz europejskich wraz z wkładem własnym ze strony sektora przemysłowego.
 
Na podstawie stron internetowych www.mos.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.pi.gov.pl, www.pgi.gov.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk