Na temat przechowywania odpadów niebezpiecznych z Jackiem Szczepanikiem, wiceprezesem firmy Denios, rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz.
 
Jakie przepisy prawa obowiązują przedsiębiorców magazynujących materiały niebezpieczne? Jak Pan ocenia aktualne regulacje?
Głównym „drogowskazem” jest Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wraz z późniejszymi zmianami. Jest to bardzo rozbudowany akt prawny, który obejmuje właściwie wszystkie zagadnienia związane z materiałami niebezpiecznymi. Niektóre są potraktowane bardzo szczegółowo, jak np. zasady wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych czy otrzymywania zezwoleń oraz kary za niespełnienie wymogów, a niektóre ogólnie, jak np. zasady stosowania substancji niebezpiecznych.
Właśnie w tym ostatnim przypadku ustawodawcy zabrakło trochę inwencji. W związku z tym tworzy prawo bezpiecznie dla siebie, bo przecież wszystko jest zapisane, a przedsiębiorca ma obowiązki i do końca nie wie, jak ma postąpić. Przykładem jest zapis: „stosowanie substancji niebezpiecznej, mieszaniny niebezpiecznej, substancji stwarzającej zagrożenie jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia”. Nie określono, jakie to mają być środki! Podobnie jest z zabezpieczeniem przed przedostaniem się substancji ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?