Zgnieć śmieć
Czy w gospodarowaniu odpadami ma znaczenie wielkość i ilość? Zdecydowanie tak, i to na każdym etapie. Tym, na co każdy ma wpływ, jest decyzja o zakupie. Dzięki przemyślanym wyborom wiele odpadów może w ogóle nie powstać. Należy korzystać z tej możliwości i unikać wielokrotnego lub w ogóle niepotrzebnego opakowania. Wówczas nie wymusi się wielu dodatkowych działań, kosztów, a niekiedy uniknie się problemów towarzyszących zagospodarowaniu odpadów.
Ludzie zawsze będą tworzyć odpady. Jednak przed wyrzuceniem należy zmniejszyć ich objętość – zgnieść plastikową butelkę czy puszkę, złożyć (a zwykle najpierw rozłożyć) pudełko, rozmontować opakowania składające się z wielu różnych materiałów, np. opakowania na zabawki, które są wykonane z części papierowych i z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest także to, aby możliwie najściślej ułożyć odpady w koszu, worku lub pojemniku. Czy czytając to, nie ma się wrażenia, że brzmi to jak instrukcja dla dzieci lub kogoś, kto właśnie spadł z księżyca? Dlaczego trzeba pisać o tym, co niby jest oczywiste? Przecież chyba każdy przyzna, że opisywane rozwiązanie jest rozsądne, korzystne i bardziej ekonomiczne.
Dlaczego większość Polaków na co dzień nie zgniata wyrzucanych opakowań? Osoby takie zazwyczaj odpowiadają: „bo nie mam czasu, bo to nie ma znaczenia, nie, bo nie...”. To odpowiedzi, które obnażają ...