Miniony 2011 r. dla branży złomowej można zaliczyć do udanych, ceny za tonę wysokiej jakości złomu przekroczyły 1000 zł u tzw. hurtowników. Wstępnie krajowy obrót złomem dotyczył ok. 6,3 mln t, co w porównaniu z 2010 r. stanowi wzrost o 12%.
Koniec ub.r. charakteryzował się dużym zapotrzebowaniem hut na złom, co spowodowało się odczuć problemy z pozyskaniem surowca z rynku. Zapotrzebowanie na złom w Polsce jest wciąż dość spore, lecz złomu w kraju nie przybywa. Wysokogatunkowego, ciężkiego surowca zaczyna brakować, a złom poamortyzacyjny z gospodarstw domowych i wrakowy tylko częściowo może zaspokoić potrzeby rynku.
Od początku 2013 r. zmienią się przepisy związane z transgranicznym przemieszczaniem odpadów, tzn. w końcu Polska wychodzi z okresu „przejściowego” odnośnie przesyłek odpadów metali z zagranicy. Przyniesie to zmiany związane ze swobodnym napływem surowca do kraju, a tym samym może ustabilizować ceny na rynku i pomoże zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców.
Zużycie złomu przez huty w Polsce w minionym roku wyniosło 5,9 mln t, czyli więcej niż w 2010 r. (5,4 mln t). Eksport w ciągu 10 miesięcy 2011 r. wyniósł 1,4 mln ton, a import 340 tys. t, co w porównaniu do danych z 2010 r. oznacza wzrost z odpowiednio 1,088 mln t i 311 tys. t złomu.
Historyczną tendencję, która panowała w 2011 r. na polskim rynku, obrazuje wykres z uśred...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?