Wydajny i ekologiczny
Największy w Europie młyn kulowy do przemiału cementu rozpoczyna pracę w Cementowni Górażdże. Dzięki mierzącemu 5,2 x 17 m urządzeniu moce produkcyjne firmy wzrosną o 25%. Istotną zaletą nowego młyna jest fakt, że można w nim produkować różne rodzaje cementu, w zależności od zapotrzebowania i wymagań klientów. – Inwestycja pozwoli na zabezpieczenie potrzeb rynkowych oraz umocnienie pozycji na krajowym rynku cementu – powiedział Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement. Umożliwi on również zwiększenie produkcji cementów wieloskładnikowych, w tym hutniczych CEM III o wysokiej zawartości granulowanego żużla wielkopiecowego o ok. 60%. Ich produkcja spowoduje 2,5 razy niższą jednostkową emisję CO2 w porównaniu do wytwarzanego klasycznego cementu portlandzkiego CEM I, zawierającego ponad 90% klinkieru portlandzkiego. – Będzie to młyn pracujący w obiegu zamkniętym, co umożliwia produkcję cementu o wysokim stopniu rozdrobnienia, a tym samym o wyższej wytrzymałości wczesnej – wyjaśnia Wiesław Adamczyk, dyrektor techniczny w Cementowni Górażdże. Wydajność młyna to ok. 5 tys. ton cementu na dobę, a w skali roku ok. 1,2 – 1,4 mln ton. Po uruchomieniu inwestycji Grupa Górażdże będzie mogła produkować ponad 5,5 mln ton cementu. – Przy młynie powstała suszarnia żużla, w której wykorzystywać będziemy ciepło odpadowe z pieców do wypalania klinkieru, co pozwoli znacznie obniżyć koszty suszenia – dodaje Adamczyk. Łączny koszt budowy i montażu nowego młyna wyniósł ok. 180 mln zł.
Dla czystego wydobycia gazu z łupków
Dwie polskie spółki PP-EKO i Ecotech Polska zawarły strategiczne partnerstwo, mające na celu wspieranie kompleksowych technologii, związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Dzięki połączeniu działań rozwijane będą rozwiązania, umożliwiające neutralizowanie pozostałości z wydobycia gazu łupkowego, zarówno w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, jak i redukcji odpadów wydobywczych in-situ. Wspólne zastosowanie obu technologii pozwoli na zamknięcie całości inwestycji odwiertu gazu łupkowego jako projektu bezodpadowego, ze znikomym wpływem na środowisko i zminimalizowanym wykorzystaniem wód powierzchniowych. Oba proponowane sposoby są innowacyjne w skali światowej. Rozwiązują one problemy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej przy wydobyciu gazu, z którym dotychczas nie radzono sobie w satysfakcjonujący sposób.
Biomasa dla przemysłu papierniczego
Producent papieru, firma International Paper-Kwidzyn, będąca częścią korporacji International Paper, podpisała umowę z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja szybko rosnących hybryd topoli. Uprawa tego typu biomasy poprawi wskaźnik ekologicznego wykorzystania gruntów oraz polepszy jakość gleby. W związku z tym, że plantacje będą powstawały na gruntach dzierżawionych od rolników, to przyczynią się do zwiększenia dochodów i poprawienia sytuacji finansowej lokalnych społeczności. Biomasa ma być produkowana w trzy- i czteroletnim systemie rotacyjnym, a zawarta umowa umożliwi powstanie w pełni zintegrowanego systemu dostaw. Ponadto inwestycja ułatwi przemysłowi papierniczemu pozyskiwanie surowca. Hybrydowa topola idealnie sprawdza się w produkcji paliwa przeznaczonego dla instalacji opartej na systemie kogeneracyjnym. Dzięki tej inicjatywie powstaną nowe, tzw. zielone miejsca pracy. Jednocześnie pozytywnie wpłynie ona na środowisko naturalne i bioróżnorodność oraz przyczyni się do realizacji przez polski rząd polityki klimatycznej.
Energoludki bawią i uczą
Blisko tysiąc przeprowadzonych lekcji, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w przypadku obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych, to rezultat pierwszego etapu tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Jego pomysłodawcą jest Grupa Energa. Spośród blisko 200 klas I-III ze szkół podstawowych, organizator wyłonił 10 zwycięzców, których w kwietniu i maju br. odwiedzi z wizytą kosmiczne miasteczko pt. „Planeta Energii”. W trzech charakterystycznych namiotach na najmłodszych czekać będzie m.in. film 3D, niecodzienne eksperymenty i zabawy edukacyjne z Energoludkami oraz naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Podróż po Polsce rozpoczęła się w połowie kwietnia i potrwa do końca maja. Edukacyjno-rozrywkowa interaktywna inwazja, to nagroda za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej i promowanie pozytywnych, odpowiedzialnych postaw wśród najmłodszych. Zwycięzców wybrano na podstawie nadesłanych sprawozdań z przeprowadzonych lekcji. Dzięki materiałom Grupy Energa oraz inwencji nauczycieli, w trakcie lekcji oraz wielu działań dodatkowych dzieci uczyły się o energii elektrycznej, jej źródłach, a także o tym jak bezpiecznie i racjonalnie z niej korzystać oraz o prawidłowym zachowaniu się w pobliżu obiektów energetycznych. Najmłodsi odwiedzali elektrownie, układali piosenki, organizowali przedstawienia i wystawy, a nawet zapraszali na wspólne lekcje swoich rodziców.
Na podstawie informacji prasowych nadesłanych do redakcji oraz materiałów zamieszczonych na stronach internetowych przedsiębiorstw przygotowała Barbara Krawczyk.