E-learning dla przedsiębiorców
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowała na portalu Akademii PARP kolejną edycję szkolenia metodą blended learning. Jest to połączenie szkolenia przez Internet z innymi aktywnościami, w tym zajęciami stacjonarnymi. Proponowany kurs pt. „Ekologiczny biznes” w przystępny sposób, oparty na ciekawych przykładach, wyjaśnia najważniejsze kwestie zarządzania ekologicznego z punktu widzenia małej i średniej firmy. W programie zawarto siedem modułów e-learningowych, moduł pracy grupowej WebQuest oraz warsztat stacjonarny. Pierwsze cztery moduły e-learningowe dotyczą obowiązków i sprawozdawczości firm korzystających ze środowiska, korzyści płynących z przestrzegania zasad związanych z ochroną środowiska, w tym pozyskiwania funduszy na cele ekologiczne, gospodarki odpadami oraz produktów i opakowań. Z kolejnych trzech modułów można dowiedzieć się, jak czerpać zyski płynące z oszczędzania energii, minimalizować jej zużycie oraz pozyskiwać alternatywne źródła. Ponadto można uzyskać informacje na temat najlepszych technik służących ochronie środowiska oraz instalacji przemysłowych w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska. Z portalu dowiemy się również o wpływie oddziaływania ochrony środowiska na proces inwestycyjny oraz o uwarunkowaniach wynikających z postępu technicznego. Uczestnicy, którzy ukończą moduły e-learningowe, mogą wziąć udział w dodatkowych dwóch opcjonalnych modułach: WebQuest, który odnosi się do zespołowej pracy projektowej przez Internet, ocenianej przez eksperta, oraz w warsztacie stacjonarnym. Szkolenie jest bezpłatne i skierowane do przedsiębiorców, a także osób zajmujących się rozwojem biznesu, pracowników odpowiedzialnych za sprawozdawczość zewnętrzną oraz za infrastrukturę firmy. Szkolenia przez Internet dają wiele innowacyjnych możliwości, np. wyświetlanie statystyk o postępach, rekomendowanie ścieżki powtórkowej itd. Na tego typu kurs poświęca się też znacznie mniej czasu, dzięki temu uczestnik jest bardziej skoncentrowany na jego celu. Wszystkie te czynniki gwarantują większą efektywność nauki. 
 
Nowy dyrektor ds. OZE
Sprawami energetyki odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki zajmie się Janusz Pilitowski.
Konkurs na dyrektora Departamentu Energetyki Odnawialnej, w resorcie gospodarki ogłoszono pod koniec marca br. Ostatecznie wybrano Janusza Pilitowskiego. W latach 2007-2011 pracował on w Urzędzie Regulacji Energetyki, skąd trafił do Ministerstwa Gospodarki. Od stycznia 2011 r. do marca 2012 r. pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Energetyki, odpowiadając za obszar energetyki odnawialnej. Następnie uczestniczył w tworzeniu Departamentu Energii Odnawialnej i został p.o. dyrektora. W konkursie na szefa departamentu pokonał dwóch kontrkandydatów. Janusz Pilitowski ma odpowiadać m.in. za przygotowanie ustawy o odnawialnych źródłach energii.
 
Platforma współpracy dla przedsiębiorców
Odpowiedzialne firmy z Dolnego Śląska utworzyły Dolnośląską Federację Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych (DFPSO).
Powstała struktura ma integrować przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, zapewniając im wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Taki zakres działań to efekt podjęcia współpracy we wdrażaniu zasad CSR z ośrodkami naukowymi i doświadczonymi firmami. DFPSO jest częścią większego projektu pn. „Współpraca międzysektorowa – projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu”, współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałymi jego elementami są Dolnośląska Akademia Menadżerów CSR i Program Małych Grantów. Akademia jest programem edukacyjnym, skierowanym do sektora MŚP oraz organizacji pozarządowych. Z kolei Program Małych Grantów ma stymulować współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a organizacjami pozarządowymi w celu analizy problemów wśród lokalnych społeczności. Wspólnie projekt będzie identyfikował bariery, przed jakimi stanęły przedsiębiorstwa we wdrażaniu zasad CSR na Dolnym Śląsku. – Dzięki wieloletniemu działaniu na styku organizacji pozarządowych i biznesu możemy skorzystać z doświadczenia w animacji współpracy i budowaniu porozumienia pomiędzy tymi sektorami. Mówią one odmiennym językiem i mają różne cele, lecz w ich interesie jest współpraca, która, jak się okazuje daje wymierne korzyści obydwu stronom – powiedziała Małgorzata Barrek, koordynatorka projektu DFPSO z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
 
Miliony na polskie inwestycje
Polsce przyznano kolejne pieniądze z programu realizowanego z Mechanizmów Finansowych.
533,51 mln euro przyznanych Polsce przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię w latach 2004-2009 pozwoliło zrealizować ok. 1400 projektów. W ramach drugiej edycji w latach 2009-2014 Polska otrzymała 578,1 mln euro. Następna umowa, zawarta 17 kwietnia br. w Oslo, odnosiła się do programu dla samorządów, wdrażanego przez stronę polską w ramach II edycji. Dokument podpisany przez Elżbietę Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego oraz Jonasa Gahr Stoere, ministra spraw zagranicznych Norwegii, dotyczy inicjatyw na rzecz promowania spójności społecznej. Dofinansowanie na ten cel opiewa na ponad 9,5 mln euro. Nowa edycja Mechanizmów Finansowych przewiduje też wsparcie dla innych dziedzin. Najwięcej środków – 137 mln euro – zostanie skierowanych na wsparcie rozwoju instalacji CCS. Z kolei na ochronę środowiska przeznaczono 110 mln euro, z czego 75 mln euro na dotowanie efektywności energetycznej i OZE.
 
Energetyczny plan
Drugi Krajowy Plan Działań (KPD) dotyczący efektywności energetycznej został przyjęty 17 kwietnia br. przez Radę Ministrów.
System białych certyfikatów, wsparcie przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz programy wdrażane przez NFOŚiGW to główne propozycje MG zawarte w Drugim KPD. Skierowany jest on przede wszystkim do końcowych odbiorców energii elektrycznej, którzy kupują ją na własny użytek oraz do przedsiębiorstw energetycznych. Zawiera też informacje o realizacji krajowego celu w zakresie oszczędnego gospodarowania energią. Zgodnie z nim, do 2016 r. oszczędność energii finalnej nie może być mniejsza niż 9% jej średniego krajowego zużycia w ciągu roku. Uśrednienie to obejmuje lata 2001-2005.Poprawie efektywności energetycznej ma służyć głównie tzw. system białych certyfikatów. Wsparciem realizacji projektów efektywnego wykorzystania energii będzie również Fundusz Termomodernizacji i Remontów, adresowany głównie do sektora budynków mieszkalnych. Ponadto dostępne staną się programy wdrażane przez NFOŚiGW, a także środki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Drugi KPD w zakresie efektywności energetycznej został przygotowany w związku z obowiązkiem przekazywania KE sprawozdań na podstawie dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.
 
Dysputy o łupkach
Regionalną Radę ds. Gazu Łupkowego powołał marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.
Rada będzie się zajmowała problemami związanymi z poszukiwaniem i eksploatacją tego paliwa na Lubelszczyźnie.– Będziemy dyskutować o wszystkim, co jest związane z gazem łupkowym. Nie mamy w tym zakresie żadnych doświadczeń, są liczne wątpliwości, zatem trzeba szukać odpowiedzi na wiele pytań – powiedział K. Hetman. W skład organu weszło 15 specjalistów, m.in. naukowcy, samorządowcy i urzędnicy. Jej członkowie za swoją działalność nie pobierają wynagrodzenia. W zależności od tematyki prac na obrady mają być zapraszane również inne osoby, w tym przedstawiciele społeczności z terenów, na których prowadzone są poszukiwania gazu łupkowego. W zakres zagadnień analizowanych przez Rady będą wchodziły cztery główne obszary, tj. komunikacja społeczna, ochrona środowiska, zmiany w prawie oraz korzyści dla regionu, które może przynieść eksploatacja gazu łupkowego. Lubelszczyzna należy do regionów potencjalnie najbardziej zasobnych w ten surowiec w Polsce.

Na podstawie www.mg.gov.pl, www.mrr.gov.pl, www.dfop.org.pl, www.lubelskie.pl, www.parp.gov.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk.