W wizji zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki położono szczególny nacisk na wykorzystywanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu – CSR (ang. Corporate Social Responsibility) w działalności przedsiębiorstw. Jej realizację może wspomóc wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami EMAS.
Komisja Europejskadefiniuje definiuje społeczną odpowiedzialność biznesu jakodobrowolneuwzględnienie przez przedsiębiorstwo aspektów społecznych i środowiskowych w swoich działaniach biznesowych oraz w relacjach z zainteresowanymi stronami1.
Ochrona środowiska stanowi jeden z filarów CSR. Istotność tego obszaru wiąże się również z faktem, że zachowanie równowagi środowiska naturalnego oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych tworzy unikatową wartość społeczno-gospodarczą. Ochrona środowiska zapewnia dostęp do ograniczonych zasobów naturalnych oraz wykorzystywanie kapitału przyrodniczego w sposób pozwalający na zachowanie funkcji ekosystemów w perspektywie długofalowej. Oznacza to możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń.
Jakość środowiska przekłada się na komfort naszego życia oraz dostępność zasobów naturalnych, służących rozwojowi biznesu. Ochrona środowiska musi zajmować zatem szczególne miejsce we wdra...