Pod koniec marca br. Gorzów Wlkp. gościł 160 specjalistów z branży gospodarki odpadami, biorących udział w czwartej już edycji konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”.
 
Tym razem, idąc z duchem czasu, zorganizowaną ją pod hasłem „Optymalizacja systemu selektywnej zbiórki odpadów w świetle nowych przepisów prawnych”.
 
Odpadowa rewolucja
Ten duch czasu to znowelizowania ustawa outrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nadała selektywnej zbiórce wręcz najwyższą rangę. Jest to próba przeniesienia z nowej dyrektywy odpadowej idei „społeczeństwa recyklingu”, dążącego do eliminacji wytwarzania odpadów i do wykorzystania ich jako zasobu. Idea jest szczytna, ale jak postępować wg niej w krajowej rzeczywistości? Nowa ustawa radykalnie (dlatego ostatnio popularne stało się pojęcie: odpadowa rewolucja) przebudowuje system prawny dotyczący postępowania z odpadami komunalnymi, przekazując władztwo nad nimi gminom, a także określając nowe zadania i obowiązki. Ustaliła też system kar za ich nieprzestrzeganie, co, jak mówią niektórzy komentatorzy, jest najlepiej dopracowanym elementem ustawy.
Część konferencji poświęcona aspektom prawnym selektywnej zbiórki, segregacji oraz recyklingu odpadów wywołała najgoręt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?