W Polsce nie prowadzi się badań statystycznych dotyczących przyczyn pożarów i wartości powodowanych przez nie strat w zakładach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów. Z tego względu artykuł oparty jest na analizie kilku pożarów, które miały miejsce w przeszłości.
Pomijając podpalenia, które są najczęstszą przyczyną pożarów w naszym kraju, wymienić można kilka innych powodów, których wystąpienie jest zależne od rodzaju prowadzonej działalności, zachowań ludzkich lub zgromadzonych w zakładzie materiałów. Należą do nich wybuchy gazów palnych i pyłów, samozapalenia i reakcje chemiczne, podczas których wydziela się duża ilość ciepła, oraz zaprószenie ognia.
Wybuchy gazów i pyłów palnych
Obecnie jako wyrzutniki w pojemnikach ciśnieniowych (dezodorantach, lakierach do włosów itd.) stosowane są takie gazy jak propan, butan czy izobutan. Są to gazy palne, tworzące z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Do zainicjowania zapłonu takiej mieszaniny potrzebny jest bodziec o bardzo niewielkiej energii. Zapłon spowodować może iskra mechaniczna, wyładowanie elektryczności statycznej, tarcie, iskrzenie, zwarcie i inne zjawiska niebezpieczne pożarowo, związane z przepływem prądu elektrycznego. Oczywiście, mogą go wywołać również inicjatory o zdecydowanie wyższej energii, takie jak płomień czy iskry spawaln...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?