Fundusze dla ekoinnowacji
„Generator Koncepcji Ekologicznych – GEKON” to najnowszy program polskiego rządu, łączący działania wspierające polskie jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa w tworzeniu rozwiązań wzmacniających rozwój gospodarczy kraju. Szczególny nacisk położono w nim na obszar poszukiwania i wdrożenia technologii przyjaznych środowisku. Projekt został zainicjowany na mocy porozumienia pomiędzy NFOŚiGW a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Dofinansowanie w ramach programu obejmuje cztery obszary: efektywność energetyczną i magazynowanie energii, ochronę i racjonalizację wykorzystania wód, pozyskiwanie energii z czystych źródeł, a także środowiskowe aspekty wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Beneficjenci programu otrzymają wsparcie finansowe, które będą mogli przeznaczyć m.in. na opracowanie projektu, zakup maszyn niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia oraz nabycie patentów i licencji. Wdrażanie programu GEKON do produkcji zakłada sekwencyjność prac. W pierwszym etapie należy przeprowadzić badania, potem rozwinąć swój projekt, a następnie zaprezentować instalacje demonstracyjne. NCBiR skoncentruje się na udzieleniu wsparcia dla obszaru badań i rozwoju, natomiast NFOŚiGW będzie finansował obszar wdrożenia, obejmujący budowę instalacji demonstracyjnych. NFOŚiGW będzie udzielał promes tylko dla tych zainteresowanych, którym przyznane zostaną środki na etapie badań. Na partnerski program obie instytucje przeznaczyły razem 400 mln zł. Kwota ta pomoże w opracowaniu, w latach 2012-2016, co najmniej trzydziestu technologii innowacyjnych w skali międzynarodowej, z których część zostanie wdrożona do produkcji. – Bardzo cieszy mnie fakt powstania takiego programu jak GEKON. Stanowi on kolejny krok w kierunku zielonej gospodarki, do której musimy coraz efektywnej dążyć – powiedziała Beata Jaczewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Innowacyjność jest jednym z filarów nowoczesnych i konkurencyjnych gospodarek. Wiedza i innowacje to priorytety w strategii rozwoju Europy na najbliższe lata. Według Ministerstwa Gospodarki, największą barierą dla rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw są wysokie koszty prowadzenia badań naukowych oraz niechęć przedsiębiorców do podejmowania ryzyka związanego z wprowadzaniem nowych rozwiązań i produktów. Wdrażanie innowacyjnych technologii proekologicznych może przyczynić się nie tylko do poprawy jakości środowiska naturalnego, ale także pomóc Polsce w wypełnianiu norm środowiskowych i zobowiązań unijnych.
Inwestycje w Puławach
Powstał kolejny, nowoczesny ośrodek łączący biznes z nauką
Uroczyście otwarto Puławski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT). Inwestycja kosztowała 78 mln zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych. Ma on stanowić miejsce współpracy dla instytucji naukowych, uczelni i firm. Jego budowa jest jednym z największych przedsięwzięć w historii Puław. Projekt polegał na przygotowaniu dla potrzeb inwestorów dwóch obszarów o łącznej powierzchni ok. 8,5 ha. W jego zakres wchodzą również inwestycje o charakterze drogowym i infrastrukturalnym. Na pierwszym obszarze zmodernizowano drogi, uzbrojenie terenu oraz umożliwiono dostęp do sieci transportu kolejowego. Z kolei na drugim terenie powstały trzy budynki o łącznej powierzchni 12 tys. m². Zostały one wyposażone w pełną infrastrukturę, w tym dostęp do szerokopasmowego Internetu. W ich skład wchodzi centrum przedsiębiorczości, inkubator technologiczny oraz centrum technologiczne. W budynku wydzielono też teren dla centrum demonstracyjnego technologii. Zakres działalności parku obejmie m.in. inkubowanie firm rozpoczynających działalność, wynajem powierzchni biurowej i laboratoryjno-produkcyjnej oraz zarządzanie terenami inwestycyjnymi, przeznaczonymi dla firm technologicznych w fazie rozwoju. Ponadto będzie w nim prowadzona działalność szkoleniowa oraz usługi badawcze, prace w zakresie transferu technologii oraz usługi biznesowe. Docelowo wśród wiodących branż w parku powinny znaleźć się te związane z: chemią, biotechnologiami i instrumentami medycznymi, materiałami budowlanymi oraz rozwiązaniami służącymi wdrażaniu innowacji z zakresu ochrony środowiska. W wyniku realizacji projektu stworzono warunki do powstawania i pozyskiwania nowych podmiotów gospodarczych dla obszaru gminy i regionu, a w szczególności małych i średnich firm działających w różnych branżach, innowacyjnych, konkurencyjnych oraz wykorzystujących wiedzę. Rozwój tej inicjatywy prowadzić będzie do zdynamizowania lokalnej gospodarki oraz powstania nowych miejsc pracy.
Biznes deklaruje zrównoważony rozwój
Polscy przedsiębiorcy podpisali „Deklarację biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Przedstawiciele najwyższego kierownictwa polskich przedsiębiorstw podpisali 28 maja br. dokument pn. „Deklaracja biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Stanowi on potwierdzenie zaangażowania polskich firm w działania zapisanew raporcie pt. „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”.Zawarto w nim obszary priorytetowe (m.in. bezpieczeństwo energetyczne), w których biznes powinien przyjąć aktywną postawę na rzecz wsparcia przemian społeczno-gospodarczych. Raport powstał w wyniku dialogu prowadzonego przez firmę doradczą PwC, koordynatora projektu w Polsce we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu ze 150 przedstawicielami firm i organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa. Deklaracja ma charakter otwarty, a zainteresowane współpracą przedsiębiorstwa mogą ją podpisać w każdym momencie.
Polska z łupków słynie
W Londynie ogłoszono raport „Złote zasady dla złotej ery gazu”.
Raport pt. „Golden Rules for a Golden Age of Gas”, opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną(MAE),odnosi się do wydobycia gazu ziemnego z formacji łupkowych, wpływu na światowe rynki energii oraz aspektów środowiskowych i regulacyjnych związanych z jego eksploatacją. Jest to jeden z najważniejszych w ostatnim czasie kompleksowych dokumentów związanych z tą tematyką. W prezentowanym raporcie Polska została przedstawiona jako lider w zakresie poszukiwania gazu z łupków na tle światowych złóż gazu ziemnego ze źródeł niekonwencjonalnych. – Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej znajdzie z pewnością uznanie w środowisku inwestorów. Poza tym, że podkreśla znaczenie gazu z łupków dla przyszłości globalnego rynku energetycznego, to potwierdza jednocześnie, że jego wydobycie jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, przy zachowaniu standardów technologicznych. Rozwiązania rekomendowane w raporcie w dużej części są od dawna stosowane w praktyce wydobywczej w Polsce, a teraz mają szansę na powszechne wykorzystanie w innych krajach na świecie. Dokument poparty autorytetem MAE będzie też wyjątkowo użyteczną pomocą w dyskusjach na forach europejskich – skomentował Piotr Woźniak, główny geolog kraju, wiceminister środowiska.MAE wskazuje w raporcie podstawowe warunki dotyczące poszukiwań i produkcji, jakie muszą być spełnione, aby wykorzystać potencjał związany z wydobyciem gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych. Rekomendacje w nim zawarte obejmują procedury monitoringu prac, które zostały wypracowane przez podległe ministrowi środowiska instytucje nadzorujące. W dokumencie przedstawiono również szereg rozwiązań stosowanych w Polsce. Należy do nich np.ograniczanie wpływu hałasu w czasie wierceń i szczelinowań, stosowanie napędów elektrycznych, obudów dźwiękochłonnych maszyn i urządzeń, a także ekranów ochronnych oddzielających skupiska mieszkalne od miejsc wykonywania robót. Podkreślono w nim także, że realizacja projektów wydobywczych powinna uwzględniać aspekty techniczne i społeczne związane bezpośrednio z procesem produkcji gazu ziemnego. Wydobycie gazu ziemnego z formacji łupkowych jest opłacalne i przy zachowaniu odpowiednich standardów zapewnia bezpieczeństwo środowiska naturalnego.
Nowa odsłona Rady
Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji zmieniła nazwę
Waldemar Pawlak, pełniący funkcję wicepremiera i ministra gospodarki w miejsce Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji powołał Społeczną Radę do spraw Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej(SP ds. RGN). Nadanie nowej nazwy Radzie odzwierciedla zmianę strategicznych celów Polski z redukcji emisji na rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Uzasadnieniem tej decyzji jest m.in. konieczność realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju, zgodnie z art. 5 Konstytucji RP. W konsekwencji SP ds. RGN zostanie włączona do prac międzyresortowego zespołu, którego zadaniem jest opracowanie „Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej”. Rada w nowym kształcie, jako organ pomocniczy ministra gospodarki, ma za zadanie opracowywać propozycje i koncepcje rozwiązań systemowych, służących rozwojowi gospodarki niskoemisyjnej w Polsce. Ma też stanowić łącznik pomiędzy międzyresortowym zespołem a zainteresowanymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, z którymi współpracuje.