To był najlepszy w historii wynik pod względem ilości wystawców i powierzchni wystawienniczej. Tegoroczne targi IFAT ENTSORGA odwiedziła rekordowa liczba osób – ok. 125 tys. (w tym ponad 50 tys. to goście z zagranicy). W 2010 r. targi przyciągnęły niespełna 110 tys. uczestników.
Najwięcej odwiedzających pochodziło z Niemiec (75 tys. osób), a w dalszej kolejności były to osoby z Austrii, Włoch, Szwajcarii, Rosji, Holandii, Danii, Czech, Turcji, Polski i Hiszpanii. Swoją ofertę zaprezentowało blisko 3 tys. wystawców z 54 krajów. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2010 (2730 wystawców z 49 państw). Ekspozycja prezentowała się na 215 tys. m2 (dla porównania w 2010 r. było to 195 tys. m2). To kluczowe dla branży wydarzenie odbyło się w dniach 7-10 maja w Monachium. Ważnym elementem monachijskich targów były towarzyszące im konferencje i spotkania branżowe. W sumie odbyło się ok. 320 wykładów i dyskusji na temat problemów wielkich miast, gospodarki wodnej, recyklingu fosforu z osadów ściekowych, nowych regulacji prawnych oraz przekształcania odpadów w energię. Wzięło w nich udział ponad 16 tys. zwiedzających.
Przyszłość gospodarki odpadami
Towarzyszące targom konferencje poruszały m.in. najbardziej aktualne tematy, nurtujące przedstawicieli sektora gospodarki odpadami. Opublikowano raporty, z których wynika, że na terenach miejskich całego świata kurczy się ilość składowisk odpadów. Jednocześnie, rządy wielu krajów zaczynają uświadamiać sobie doniosłość wpływu składowania odpadów na środowisko. Rośnie również nacisk wywierany przez środowisko międzynarodowe na rządy tych państw, które preferują składowanie, w celu znalezienia rozwiązań tego problemu, możliwych do zaakceptowania przez społeczeństwo i przyjaznych środowisku, a jednocześnie uzasadnionych finansowo. Jedną z alternatyw, w której upatruje się wielki potencjał, jest termiczne przekształcanie odpadów. W jednym z raportów przedstawiono, że każdego roku 5,6 mld euro jest inwestowanych w budowę, rozbudowę, modernizację i utrzymanie instalacji spalania odpadów i elektrowni wykorzystujących paliwa wytwarzane z odpadów.
Zgodnie z prognozami, do 2015 r. wartość ta wzrośnie i osiągnie 7,8 mld euro. Jednocześnie zwiększy się łączna roczna wydajność tych instalacji – z dzisiejszych 210 mln ton do 270 mln ton. Powyższe dane pochodzą z raportu opublikowanego przez specjalistów i konsultantów zajmujących się branżą ochrony środowiska ecoprog, we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Technologii Energetycznych z Oberhausen i zostały omówione podczas targów. Wykazano również, że najszybciej rozwijającym się rynkiem w tej branży na świecie jest obecnie Chińska Republika Ludowa. Łączna wydajność wszystkich nowo powstałych w tym kraju instalacji przetwarzania odpadów stanowi połowę łącznej sprawności tego typu obiektów działających na świecie. A w raporcie znaleźć można informację o 61 kolejnych zakładach będących obecnie w budowie. Ich łączna wydajność osiągnie 18,6 mln ton odpadów komunalnych na rok.
Znaczenie recyklingu
Tradycyjnie już organizatorzy targów wielką wagę przywiązali do zagadnień związanych z recyklingiem, a produkty z tej kategorii, dotykające wszystkich aspektów gospodarki recyklingowej, zajęły łączną powierzchnię 55 tys. m2. Przykładem sprawnie prowadzonych działań w tym obszarze są europejskie huty szkła, gdzie w produkcji szyb wykorzystuje się 35% materiału pochodzącego ze stłuczki, a w przypadku opakowań szklanych wartość ta jest znacznie wyższa i sięga nawet 90%. Stłuczka szklana i jej recykling okazały się tak lukratywną gałęzią gospodarki, że – zgodnie z szacunkami – w najbliższych latach dojdzie na tym rynku do zaostrzenia konkurencji. Dla kontrastu, mniej jednorodnie rozwija się recykling metali. W raporcie na temat stanu tej branży specjaliści z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych UNEP sprawdzili dane dotyczące 60 metali pod kątem czy i – jeśli tak – jak często są one ponownie wykorzystywane. Okazało się, że w przypadku metali stosowanych w dużych ilościach lub w stanie czystym, np. ołów, złoto, srebro, aluminium, miedź, żelazo i kobalt, ponad połowa trafia do ponownego wykorzystania. Jednocześnie więcej niż 50% spośród przebadanych metali nie jest powtórnie zastosowana nawet w jednym procencie. Do recyklingu nie trafiają m.in. ind, beryl, gal, stront, german i tellur. Są one kierowane z pozostałą masą odpadów – do spalania. Metale te mają jedną wspólną cechę, są bowiem bardzo ważnym elementem wszystkich zaawansowanych urządzeń elektronicznych.
Kolejne targi IFAT ENTSORGA odbędą się w Monachium w dniach 5-9 maja 2014.
Na podstawie materiałów prasowych, zmieszczonych na stronie www.ifat.de, opracowała Martyna Dera.