Na rynku
Nowe pompy do ścieków
W ofercie firmy Wilo pojawiły się nowe pompy z typoszeregów Wilo-Rexa FIT oraz Wilo-Rexa PRO. Godną uwagi jest pompa zatapialna do ścieków Wilo-Rexa FIT zaprojektowana do trybu pracy przerywanej. Może być ona wykorzystywana do przetłaczania wody zanieczyszczonej i ścieków ze studni i zbiorników. Urządzenie sprawdzi się także w kanalizacji budynków i działek, zgodnie z normą PN-EN 12050-1. Typoszereg Wilo-Rexa FIT we wszystkich wersjach stanowi połączenie układu hydraulicznego wykonanego z żeliwa z silnikiem ze stali nierdzewnej. Drugi nowy typoszereg – Wilo-Rexa PRO – został zaprojektowany do zastosowania przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc oraz do trybu pracy ciągłej. W tym przypadku zarówno układ hydrauliczny, jak i silnik nowej pompy do ścieków zostały wykonane w całości z żeliwa. Obszary zastosowania to przetłaczanie wody zanieczyszczonej i ścieków ze studni i zbiorników w gospodarce komunalnej i przemyśle. Produkt może być użyty również w kanalizacji budynków i działek (jest zgodny z normą PN-EN 12050-1). Nowe typoszeregi są obecnie dostępne w wersji ze średnicą nominalną DN50, DN65 oraz DN80. Maksymalny stopień niezawodności we wszystkich obszarach zastosowania zapewniają wirniki o swobodnym przepływie, które są odporne na zablokowanie. Więcej informacji na stronie www.wilo.pl.
Pojazdy komunalne Kaiser
Kaiser CityCleaner oraz CityCycler to dwa najnowsze pojazdy komunalne firmy Kaiser z Liechtensteinu, której oficjalnym sprzedawcą na rynku polskim jest KanRo z Białegostoku. Są to pierwsze na świecie pojazdy komunalne o dopuszczalnej masie całkowitej 15-18 t wyposażone w system odzysku wody. Posiadają one, znane z większych samochodów, oryginalne podzespoły Kaisera, takie jak: przemiennik ciśnienia, pierścieniowa pompa wodna (ssąca), jednostopniowy odzysk wody, hydrauliczne napędy wszystkich podzespołów, zdalne sterowanie radiowe. Zwarta budowa i kompaktowe wymiary (długość całkowita tylko 6 m) oraz duża moc i skuteczność działania czynią je interesującą propozycją dla zakładów wodno-kanalizacyjnych w mniejszych miastach. Pierwsze urządzenia CityCleaner i CityCycler zostały już dostarczone do kilku PWiK-ów w kraju, gdzie z powodzeniem wykonują wyznaczone im zadania. Pojazdy te uzupełniają ofertę komunalnych samochodów specjalnych firmy Kaiser, takich jak Eco-Combi, Aquastar oraz Twister, które od wielu lat potwierdzają na rynku polskim skuteczność unikalnych rozwiązań stosowanych przez producenta z Liechtensteinu. Więcej informacji na stronie www.kanro.pl.
Oczyszczalnia z Kraju Kiwi
Zaprojektowana i wszechstronnie sprawdzona w Kraju Kiwi – Nowej Zelandii, a produkowana w Polsce przez firmę Conplast, oczyszczalnia z osadem czynnym KiwiTreat-CONPLAST jest jednym z najlepszych sposobów eliminacji szamb – zarówno tych istniejących, jak i planowanych. Tajemnica jej sukcesu to unikalny system napowietrzania. Jak potwierdziły wieloletnie doświadczenia eksploatacyjne, zapewnia on bardzo wysoką niezawodność oraz ma wyjątkowo małe wymagania w zakresie prac konserwacyjnych i serwisowych. Nominalna wydajność zestawu podstawowego to 600 l/d, co zapewnia wygodne użytkowanie w domu jednorodzinnym. Stosując urządzenie napowietrzające KiwiTreat-CONPLAST, można wykonać oczyszczalnie dla małych osiedli, szkół, stacji benzynowych, hoteli, pensjonatów itp., a także adaptować już istniejące zbiorniki bezodpływowe (szamba) do tej nowoczesnej technologii. System przeszedł intensywne badania eksploatacyjne, uzyskując certyfikat zgodności z PN-EN 12566-3+A1:2009. Oczyszczalnie KiwitreatInternational mogą być użytkowane na obszarach pozostających pod szczególną ochroną. System KiwiTreat-CONPLAST chroniony jest patentem i wzorem użytkowym. Więcej informacji na stronach: www.kiwitreatinternational.com i www.conplast.com.pl.
Oszczędny stadion
Spośród wszystkich stadionów, na których odbywały się rozgrywki UEFA Euro 2012, szczególnie wyróżnia się PGE Arena w Gdańsku. Jest to obiekt bardzo ekologiczny m.in. dzięki zainstalowaniu w łazienkach 230 nowoczesnych baterii bezdotykowych Oras Electra. Według wyliczeń ekspertów, montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o 50%. Tym samym zmniejszeniu ulegają koszty energii potrzebne na jej ogrzanie. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu bezdotykowych baterii Oras Electra kibice w PGE Arena Gdańsk zużyli w trakcie jednego meczu UEFA Euro 2012 ok. 131 tys. litrów wody, a nie 262 tys. litrów – bo tyle wykorzystaliby, gdyby w łazienkach zamontowano klasyczne krany jednouchwytowe. Baterie bezdotykowe to nie tylko oszczędności. We wszystkich obiektach, które podobnie jak stadiony narażone są na działalność wandali bardzo istotna jest także trwałość i wytrzymałość baterii. Oras Electra są „wandaloodporne”. Oznacza to, że nie posiadają żadnych wystających części, czy uchwytów, podatnych na wyłamanie. Wszelkie elementy konstrukcyjne schowane są w obudowie. Więcej informacji na stronie www.oras.com/pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak