Nie czekać na ustawodawcę
Szacuje się, że w Europie każdego roku 10 mln t odpadów z tworzyw sztucznych trafia na składowiska. Czy możliwy jest zatem odwrót od ich składowania do 2020 r.?
Zagadnienie to, wraz z jednoczesnym wskazaniem sposobów osiągnięcia tego celu, stanowiły oś corocznej międzynarodowej konferencji IdentiPlast, organizowanej przez PlasticsEurope. Tym razem ponad 170 jej uczestników – zamiast zapachu pomarańczy i madryckiego słońca, towarzyszących zeszłorocznej konferencji – poznała warszawską jesień, co jednak nie przygasiło żaru dyskusji ani ożywionych rozmów w przerwach, w napiętym od wystąpień, programie. Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 6-7 listopada, zgromadziła uczestników reprezentujących przemysł produkcji, przetwórstwa, recyklingu i odzysku tworzyw sztucznych, ale także przedstawicieli nauki i mediów, którzy przybyli na konferencję z kilkunastu krajów europejskich, w tym najliczniej z Polski, oraz z USA, Kanady i Japonii.
Zero składowanych odpadów
W ciągu dwóch dni ukazano wiele ciekawych i nowatorskich pomysłów na zagospodarowanie odpadów, a także doświadczenia w ich zbiórce oraz aspekty polityczne i ekonomiczne tego zagadnienia. Jednakże uzyskanie celu „zero odpadów tworzyw sztucznych do 2020 r. na składowiskach” wydaje się mało realne nawet samym uczestn...