Zgodnie ze znowelizowaną 1 lipca 2011 r. ustawą o odpadach, za regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) może być uznany zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkanego przez co najmniej 120 tys. osób, spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii.
RIPOK musi też zapewniać spełnienie dodatkowych wymagań, wynikających bądź z samej ustawy o odpadach i aktu wykonawczego do niej, bądź z przepisów odrębnych. A zatem za taką instalację nie można uznać nowego obiektu, jeśli nie spełnia on powyższych wymagań.
Jeśli natomiast eksploatowana instalacja regionalna trwale utraciła zdolność do spełnienia tych warunków, powinna ona też utracić swój dotychczasowy status. Przypomina to sytuację, w której o dopuszczeniu do eksploatacji instalacji lub o cofnięciu uprawnień rozstrzyga – w drodze decyzji administracyjnej – organ ochrony środowiska. Jednak w tym wypadku nie jest to przedmiotem indywidualnego postępowania administracyjnego. Trzeba podkreślić, że znacznie osłabia to pozycję zainteresowanego podmiotu, zwłaszcza w sytuacji, gdyby była to tzw. decyzja związana. Powstaje więc pytanie, w jakim trybie dokonuje się takich rozstrzygnięć oraz kto jest do tego uprawniony.
Wskaże samorząd wojewódzki
Z pewnością nie jest t...